Aktualności Aktualności

Powrót

Zakończenie sezonu pożarowego w 2020 roku

Zakończenie sezonu pożarowego w 2020 roku

Po trwającym 8 miesięcy sezonie w dniu 15 października 2020 roku zakończono Akcję Bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu w Nadleśnictwie Kliniska.
W roku bieżącym powstało 51 pożarów – najwięcej w RDLP w Szczecinie. Łączna powierzchnia pożarów lasu w 2020 roku to 1,92 ha, przeciętna wielkość pożaru lasu to 0,04 ha.
Spaleniu najczęściej ulegała pokrywa gleby z przyczyn nieustalonych, a  straty powstałe w wyniku pożarów lasu oszacowano na 17 100 zł. 

W akcjach gaśniczych na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kliniska w 2020 roku uczestniczyło ogółem 57 samochodów pożarniczych Państwowej Straży Pożarnej, 40 samochodów pożarniczych Ochotniczej Straży Pożarnej i 7 samolotów gaśniczych.

Szybkie wykrywanie pożarów było możliwe dzięki osobom dyżurującym w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym, kierowcy samochodu patrolowo – gaśniczego.

Ogromną rolę odegrali pracownicy Nadleśnictwa, pełniący funkcje Pełnomocników Nadleśniczego oraz specjaliści Służby Leśnej, Leśniczowie i Podleśniczowie, którzy w przypadku powstania zagrożenia byli na miejscu i dozorowali obszar pożarzyska do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pobliskich drzewostanów.

Duży wkład wykrywania zarzewi ognia miały także osoby, które przebywały w lesie. Czy to turyści, czy mieszkańcy okolicznych miejscowości. Ich szybkie sygnały dawały nam szansę na błyskawiczną reakcję i podejmowanie walki z żywiołem w najszybszym możliwym czasie.

Nieoceniony stał się również wysiłek jednostek PSP oraz OSP, bez których pomocy nie udałoby się opanować niszczącego działania ognia.

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu na terenie Nadleśnictwa Kliniska, za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczne działania w likwidowaniu zarzewi ognia oraz skutków zagrożeń.

Tekst i foto: T. Tomaszewicz


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

noclegi pogorzelica