Wydawca treści
Położenie
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:
Powiat stargardzki:
Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;
Powiat goleniowski:
Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;
Powiat pyrzycki:
Gminy: Pyrzyce, Warnice.
Powiat gryfiński:
Gminy Stare Czarnowo,
Powiat szczeciński:
Gmina Miasto Szczecin.
Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.
Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.
Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:
Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej
Najnowsze aktualności
Nokturn - wspomnienie
Nokturn - wspomnienie
W chłodny marcowy ranek odszedł Nokturn.
Już pod koniec zeszłego roku nie czuł się dobrze, wychudł, sierść dotąd gładka, ze śladami zwycięskich bitew zmierzwiła się, prężne dotąd mięśnie zwiotczały. W ostatnich dniach życia zaległ na ulubionej polanie, gdy odchodził towarzyszyły Mu dwie klacze: Tilia i Naradka, z którymi w 2013 roku utworzył nowy tabun.
Urodzony 23 lata temu w rezerwacie Zielony Ostrów w Nadleśnictwie Borki ostatnie 9 lat spędził w lasach i na łąkach nad Iną. Tabun z czterema klaczami utworzył w 2013 roku, a od roku 2017 prowadził go z młodym urodzonym tu ogierem Litworem. Był silny, opiekuńczy, uważny, mądry – był uosobieniem cech prawdziwego ogiera.
Dał życie wielu pokoleniom koników. W czasie pobytu w lasach Nadleśnictwa Kliniska od sześciu klaczy przyszły na świat po Nokturnie 23 źrebaki - 11 ogierków i 12 klaczek, z czego trzy są obecnie klaczami hodowlanymi w tabunie Litwora, jedna w Tabunie Nagaja P. Pozostałe cieszą towarzystwem swych właścicieli –hodowców koników polskich w całej Polsce.
Wobec ludzi był tolerancyjny i łagodny, choć z dystansem. Można powiedzieć, że miał wśród nich przyjaciół. Mówi się czasem, że ktoś był instytucją – wśród koników polskich Nokturn na pewno był instytucją. Był…
Niedługo zaczną się wyźrebienia - część źrebaków to będą jego dzieci.
Tekst: A. Liśkiewcz