Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach  i młodzieży.

  Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć"  i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.

Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.

W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.

    W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.

Formy działalności Ośrodka:

  • zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,

  • wystawy okresowe,

  • prelekcje, konferencje, warsztaty,

  • organizacja konkursów,

  • edukacyjne imprezy plenerowe,

  •  współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00