Wydawca treści
ochrona lasu
OCHRONA LASU
Stan sanitarny lasów w Nadleśnictwie Kliniska w celu zapewnienia trwałości i ciągłości ekosystemów leśnych jest na bieżąco monitorowany. Nadleśnictwo podejmuje działania ochronne, zgodnie z Instrukcją Ochrony Lasu oraz bieżącymi zaleceniami Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku.
Kondycja zdrowotna lasów będących w zarządzie naszego nadleśnictwa, uzależniona jest od wielu czynników występujących na tym terenie w różnych okresach oraz różnym nasileniu. Do czynników mających istotny wpływ na zdrowotność naszych lasów, należą między innymi:
- Czynniki biotyczne: owady, zwierzęta, grzyby;
- Czynniki abiotycznych: susze, silne - porywiste wiatry, gwałtowne opady deszczu, śniegu, gradu oraz przymrozki;
- Czynniki antropogeniczne: pożary, bardzo duża penetracja lasów przez człowieka (grzybobranie, turystyka i rekreacja), zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody.
- w ostatnim okresie na terenie naszego nadleśnictwa stwierdzono coraz liczniejsze przypadki, występowania w drzewostanach iglastych „jemioły rozpierzchłej”, która istotnie wpływa na osłabienie kondycji zdrowotnej tych drzewostanów.
OCHRONA PRZED OWADAMI
Owady są stałym elementem każdego ekosystemu, jednak ich zwiększona liczebność, w szczególności gąsienic lub owadów dorosłych może powodować uszkodzenia drzew w każdym wieku. Drzewa osłabione w wyniku wahań poziomu wód gruntowych, długo trwających suszy lub uszkodzone przez wiatry są często atakowane przez owady liściożerne lub szkodniki wtórne. Dlatego w codziennej pracy staramy się monitorować liczebność owadów na terenach leśnych poprzez systematycznie prowadzone prace prognostyczne, które pozwalają określić potencjalne zagrożenie drzewostanów, w ostatnim okresie w szczególności kontrolujemy:
- występowanie kornika drukarza, kornika ostrozębnego,
- brudnicy mniszki oraz barczatki sosnówki – gąsienice w zwiększonych ilościach mogą przez zjadanie igieł przyczynić się do zamierania drzew iglastych
- prowadzimy jesienne poszukiwania szkodników sosny zimujących w ściole.
W pracach prognostycznych oprócz zwykłych obserwacji, stosujemy i korzystamy z pułapek feromonowych, które ułatwiają określenie masowego pojawienia się owadów.
Apelujemy ażeby tego typu pułapek nie zdejmować z drzew i nie niszczyć, należy je pozostawić na miejscu aby mogły spełnić swoje funkcje. W przypadku zauważenia pułapki leżącej na ziemi prosimy o informację do najbliższego leśnictwa lub do nadleśnictwa.
W roku ubiegłym z uwagi na zagrożenie drzewostanów sosnowych ze strony szkodnika pierwotnego (barczatki sosnówki) na terenie naszego nadleśnictwa zaistniała konieczność podjęcia działań ochronnych mających na celu zwalczenie tego szkodnika poprzez "lotniczy oprysk preparatem biologicznym” drzewostanów sosnowych na areale wynoszącym 2440 hektarów.
OCHRONA PRZED ZWIERZYNĄ
Zwierzęta są istotnym składnikiem ekosystemów. W lesie żyje zdecydowana większość polskich gatunków. Niektóre z jeleniowatych, bobry lub dziki mogą powodować uszkodzenia drzew leśnych. Zapotrzebowanie na elementy mineralne jest przyczyną zgryzania pączków lub pędów ( szczególnie młodszych drzewek ) oraz zdzierania kory z młodych drzewek sosnowych, świerkowych. Takie zachowania jeleni i saren może być przyczyną osłabienia i stopniowego zamierania oraz zwiększa podatność roślin na choroby grzybowe lub zasiedlanie przez owady. Dlatego część nowo posadzonych fragmentów lasu zabezpieczamy grodzeniami, które ułatwiają młodym drzewkom prawidłowy wzrost i rozwój. Grodzenia siatką leśną (Wielokrotnie używaną) wykonujemy na wkopanych słupkach lub mocując do drzew za pomocą opasek.
Staramy się udostępnić zwierzynie cienką korę przez wykładanie tzw. drzew zgryzowych w ramach prowadzonych prac gospodarczych. Po ścięciu drzew zwierzęta mogą swobodnie ogryzać cienką korę (nazywamy to spałowaniem drzew leżących). Ponadto w celu rozproszenia szkód spowodowanych przez jeleniowate realizujemy program likwidacji części grodzeń, aby zapewnić zwierzętom większą przestrzeń życiową. Istotnym składnikiem codziennej „diety” jest woda. Dlatego udostępniamy na terenach leśnych „oczka wodne”, które gromada wodę oraz stanowią źródło wody dla zwierząt.
Na terenie Nadleśnictwa Kliniska obserwujemy coraz liczniejszą populację bobrów. Zwierzęta te są bardzo ważnym ogniwem w odnawianiu zasobów wody na terenach leśnych. Czasami powodują podtopienia fragmentów lasu w okolicach tam lub żeremi – „domków”. W trakcie gromadzenia zapasów czy budowania zbiorników wodnych bobry powodują uszkodzenia cennych domieszek oraz dróg leśnych. Podejmujemy działania aby chronić najcenniejsze domieszki (zabezpieczamy przed „ścinaniem przez bobry”) oraz remontujemy uszkodzone drogi. Poszukiwane i stosowane rozwiązania będą kompromisem – gromadzenie wody oraz obecność bobrów w środowiskach leśnych – dla obu stron.
Spacer po lesie, podglądanie zwierząt, obserwacje rosnących roślin stanowią ważny element dostępności lasów. Zapraszamy do naszych lasów i życzymy wielu pozytywnych wrażeń.
Tekst. R. Borowski
OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
Nadleśnictwo Kliniska, zgodnie z Planem urządzenia lasu na lata 2018-2027, zakwalifikowane zostało do I – najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Zgodnie z powyższym, utrzymanie najwyższego poziomu zabezpieczenia terenów leśnych, staje się zadaniem priorytetowym.
Na poziom zagrożenia pożarowego wpływ mają następujące czynniki:
- Infrastruktura drogowa przebiegająca przez obszary leśne, w tym droga wojewódzka nr 142, ekspresowa S3, droga krajowa nr 10 oraz rozbudowana sieć dróg gminnych i powiatowych;
- Dwie linie kolejowe: Szczecin - Świnoujście (linia nr 401) oraz Szczecin - Poznań (linia nr 351);
- Duża liczba parkingów oraz miejsc postoju pojazdów;
- Częsta obecność osób z pobliskich aglomeracji miejskich, regularnie odwiedzających lasy;
- Występowanie linii energetycznych.
Kluczowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru lasu są ekstremalne warunki meteorologiczne, obejmujące: brak opadów atmosferycznych, temperatury powietrza przekraczające 24°C, wilgotność ściółki poniżej 12%, minimalne lub brak zachmurzenia oraz wilgotność względną powietrza poniżej 40%. Zestaw tych parametrów definiuje tzw. „pogodę pożarową”, która sprzyja występowaniu największej liczby pożarów w lasach.
Nadleśnictwo Kliniska dysponuje rozbudowanym systemem czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, które funkcjonują w trakcie sezonu pożarowego. W głównym budynku znajduje się Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, z którego dyspozytor monitoruje obszary leśne za pomocą systemu telewizji przemysłowej,
w skład którego wchodzą dwie kamery zamontowane na wieżach przeciwpożarowych. Codziennie teren leśny patroluje kierowca samochodu patrolowo-gaśniczego. Kluczową rolę w systemie ochrony przeciwpożarowej pełnią także pracownicy terenowej Służby Leśnej oraz Pełnomocnicy Nadleśniczego, którzy w przypadku wystąpienia pożaru niezwłocznie stawiają się na miejscu i nadzorują pożarzysko aż do zakończenia działań ratowniczo-gaśniczych.
Integralnym elementem systemu ochrony przeciwpożarowej są także bierne środki zabezpieczające, takie jak pasy przeciwpożarowe typu A, B, Bk oraz D. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się ponadto 53 dojazdy pożarowe oraz 20 punktów czerpania wody. Niezastąpioną rolę w wykrywaniu pożarów we wczesnej fazie ich rozwoju odgrywają samoloty patrolowo-gaśnicze. Dzięki ich interwencji możliwe jest skuteczne gaszenie pożarów w zarodku, ograniczając do minimum powierzchnię spaloną. W przypadku dużych areałów, samoloty wspomagają jednostki naziemne
w prowadzeniu działań gaśniczych, nie dopuszczając do dalszego rozprzestrzeniania się ognia.
Podsumowanie sezonu pożarowego 2024
Liczba pożarów: 45
Ogólna powierzchnia pożarów: 3,32 ha
Największa powierzchnia jednego pożaru: 1,32 ha
Najmniejsza powierzchnia jednego pożaru: 0,01
Średnia powierzchnia jednego pożaru: 0,07 ha
Tekst i foto: M.Ciechalska-Hapnik
Najnowsze aktualności
Kilka słów o koniku polskim...
Kilka słów o koniku polskim...
Koniki polskie są naszą rodzimą rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od dzikich koni zwanych tarpanami. Tarpany na lesistych terenach Polski, Litwy i Prus można było spotkać jeszcze w XVIII wieku. W stanie dzikim przetrwały najdłużej w okolicy Puszczy Białowieskiej. Odłowione pod koniec XVIII wieku przebywały w zwierzyńcu hrabiów Zamojskich w miejscowości Zwierzyniec k. Biłgoraja , skąd około roku 1806 zostały wyłapane i rozdane okolicznym chłopom. Około 100 lat później w roku 1914 zostały ponownie „odkryte” i opisane jako prymitywne koniki, wytrzymałe na surowe warunki życia, nieduże o wzroście w kłębie ok.110-130 cm, maści myszatej z charakterystyczną ciemną pręgą wzdłuż grzbietu. Pierwsze próby hodowli tych prymitywnych koni, które później nazwano konikami polskimi to lata dwudzieste. W roku 1936 z inicjatywy Profesora Tadeusza Vetulaniego założony zostaje rezerwat koników w Białowieży. Po wojnie z uratowanych kilkunastu klaczy i kilku ogierów zaczęto odbudowywać populację konika polskiego. W Popielnie na Mazurach utworzony zostaje rezerwat leśny w którym koniki polskie utrzymywane są w naturalnych warunkach, zbliżonych do tych w jakich bytowały kiedyś dzikie konie. Od tej pory koniki polskie utrzymywane są w dwóch systemach hodowli - stajennej oraz rezerwatowej. Z tego typu hodowlą - rezerwatową mamy do czynienia w Nadleśnictwie Kliniska. W 2010 roku do zagrody hodowlanej zostaje wpuszczony ogier Nagaj P pochodzący z rezerwatu z Popielna. Tutaj z sześcioma klaczami tworzy pierwszy tabun. Koniki żerują w idealnym dla siebie biotopie- na terenie lasu i na bogatych łąkach zalewowych w dolinie rzeki Iny, o łącznej powierzchni 664 hektarów. Wiosną 2014 roku cztery klacze własnej hodowli, z ogierem Nokturn pochodzącym z hodowli rezerwatowej w Nadleśnictwie Borki , tworzą drugi tabun. Ogiery ustalają terytoria, których pilnują. W czasie dziewięciu lat prowadzonej hodowli rodzi się 78 źrebiąt. Większa część młodzieży jest odławiana i sprzedawana. W roku 2017 młody ogier Litwor urodzony w naszej hodowli rezerwatowej, oraz trzy klacze pochodzące z pozostałych dwóch tabunów zaczynają budować trzeci tabun. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w pobliżu zagrody hodowlanej powstała zagroda pokazowa konika polskiego, do której odławiana jest młodzież przebywając tam do czasu sprzedaży. Służy ona również celom edukacji przyrodniczej. Będące w Ośrodku Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska grupy dzieci i młodzieży mogą z bliska przyjrzeć się myszatym mieszkańcom lasu, poznać ich historię oraz dowiedzieć się na temat czynnej ochrony przyrody, której koniki są jednym z elementów. W tym roku mija 10-lat hodowli. Obecnie na terenie zagrody hodowlanej przebywają trzy ogiery reprezentujące dwie linie genetyczne męskie i 17 klaczy hodowlanych które reprezentują pięć linii genetycznych żeńskich. Wszystkie klacze z prowadzonej przez Nadleśnictwo Kliniska hodowli rezerwatowej są zakwalifikowane do Programu ochrony zasobów genetycznych koni, rasy konik polski. Stanowią one cenny materiał genetyczny przyczyniając się do utrwalenia tej jedynej polskiej rasy konia.
Charakterystyka Tabunów:
W najstarszym tabunie który prowadzi ogier Nagaj P przebywa obecnie osiem klaczy, dwie młode klaczki z 2018 roku, oraz pięć źrebiąt z 2019 roku które przeznaczone są do sprzedaży. Do dnia 3.05.2020 roku urodziły się cztery źrebaczki - 2 klaczki 2 ogierki. Razem w tabunie wraz z ogierem jest 20 sztuk koni.
W drugim tabunie, który prowadzi najstarszy 21 - letni ogier Nokturn przebywają cztery klacze i dwa źebaki z 2019 roku, które przeznaczone są do sprzedaży - w tym ogierek o rzadko spotykanej maści czerwonobułanej (rudy). Jest to umaszczenie nietypowe dla rasy konika polskiego, podobnie jak umaszczenie kare (czarne). Koniki o takim kolorze nie są dopuszczone do hodowli, ale chętnie są nabywane do użytkowania rekreacyjnego przez miłośników tej rasy. Do dnia 03.05.2020 roku urodziły się dwa źrebaczki - 2 klaczki. Razem w tabunie wraz z ogierem jest 9 koni.
Trzeci tabun prowadzi najmłodszy ogier Litwor. Klacze, które są w tym tabunie pochodzą z opisanych już dwóch tabunów. Najmłodszy z ogierów ma siedem klaczy – trzy najstarsze z lat 2015-2016 oraz cztery z roku 2017. Obecnie w tabunie jest jeszcze klaczka z 2018 roku, oraz 3 źrebaki z 2019 roku, które przeznaczone są do sprzedaży. Do dnia 3.05.2020 roku źrebiąt z tego roku jeszcze nie ma, ale wkrótce pierwszy źrebaczek powinien się urodzić. Razem w tabunie przebywa 12 koni.
Na terenie zagrody hodowlanej przebywa obecnie w trzech tabunach 41 koni.
Aktualnie Nadleśnictwo Kliniska posiada do sprzedaży konie w różnym wieku. Osoby zainteresowane kupnem konika polskiego do hodowli czy rekreacji prosimy o kontakt z nadleśnictwem (Pani Anna Liśkiewicz nr tel. 606-802-832)
Tekst: A.Liśkiewicz
Z okazji jubileuszu 10-lecia "Hodowli Rezerwatowej Konika polskiego" zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do podjęcia wyzwania i stawienia czoła zadaniom, które dla Was przygotowaliśmy. Nie są one proste, ale znając Wasz zapał z naszych lekcji online, poradzicie sobie z nimi bez problemu!
Pierwszym zadaniem będzie przeczytanie informacji o naszej zagrodzie i wyjątkowym gatunku Konika polskiego
Następnie zapraszamy do wypełnienia zadań:
Swoje odpowiedzi wyślij na nasz adres edukacja@szczecin.lasy.gov.pl
Weź udział w losowaniu i wygraj nagrodę!
Koniki na pewno będą z Ciebie dumne, po rozwiązaniu tych zadań.
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych