Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WYPOCZYNEK W LESIE

WYPOCZYNEK W LESIE

Od lat uczono, że ruch to zdrowie, a połączenie tej czynności z obecnością w lesie może przynieść wiele korzyści.

Mój pradziadek zabierał moich dziadków, z dala od zanieczyszczonych miast, co najmniej raz w tygodniu do iglastych borów. Robił to świadomie, lub nieświadomie, lecz widział, że pomagało im to w zwalczaniu duszności. Jakie są prawdziwe korzyści z przebywania chociaż paru godzin w tygodniu w lesie?

Cytując badania naukowców z Uniwersytetu Zdrowia Publicznego w Waszyngtonie [Frumkin i in. 2017], przebywanie dwóch godzin dziennie w lesie pomaga:

Redukować stres,

Wspomaga sen,

Redukuje depresje,

Redukuje symptomy ADHD,

Poprawia samopoczucie,

Zmniejsza nadciśnienie

Zmniejsza uczucie strachu,

Zmniejsza otyłość,

Poprawia wydolność u astmatyków i alergików (niektórych, bo może działać to w drugą stronę)

Poprawia odporność

Zmniejsza cukrzycę

 

Zapraszamy do lasów Nadleśnictwa Kliniska, na dwie ścieżki edukacyjne, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o lesie, do zagrody pokazowej konika polskiego, na wieżę widokową Dolina Iny oraz na liczne szlaki piesze, rowerowe i wiele innych.

Już w najbliższych dniach nasze Nadleśnictwo zyska nową atrakcję turystyczno-wypoczynkową. Zapraszamy do śledzenia naszej strony.

 

 

Źródło: Howard Frumkin, Gregory N. Bratman, Sara Jo Breslow, Bobby Cochran, Peter H. Kahn Jr, Joshua J. Lawler, Phillip S. Levin, Pooja S. Tandon, Usha Varanasi, Kathleen L. Wolf, and Spencer A. Wood. 2017. Nature Contact and Human Health: A Research Agenda. EPH Vol. 125, No. 7.