Wydawca treści
Położenie
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:
Powiat stargardzki:
Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;
Powiat goleniowski:
Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;
Powiat pyrzycki:
Gminy: Pyrzyce, Warnice.
Powiat gryfiński:
Gminy Stare Czarnowo,
Powiat szczeciński:
Gmina Miasto Szczecin.
Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.
Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.
Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:
Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej
Najnowsze aktualności
Warsztaty - Drewno surowiec niezwykły
Warsztaty - Drewno surowiec niezwykły
W czwartkowe jesienne popołudnie 12 października odbyły się kolejne już warsztaty „Drewno Surowiec Niezwykły” dedykowane dla dzieci z rodzicami. Warsztaty rozpoczęły się projekcją filmu pt. „W Dechę Film o Drewnie”, który przybliżył uczestnikom zagadnienia dotyczące lesistości w Polsce, tego w jaki sposób pozyskuje się drewno z lasu, że jest ono surowcem ekologicznym i odnawialnym, a przede wszystkim co można z tego drewna wykonać bo drewno ma aż 30 tysięcy różnych zastosowań. Po obejrzeniu filmu, dzieci mogły sprawdzić jak wyglądają różne gatunki drewna, jaka jest ich barwa oraz, że każdy gatunek ma swój ciężar, a po wszystkim przyszedł czas na drugą część warsztatów czyli zabawę w majsterkowanie.
Dla każdego przygotowane zostały narzędzia: wkrętarki, śrubokręty oraz młotki, które były niezbędne do zbudowania karmnika oraz budki lęgowej dla ptaków. Dla dzieci była to ogromna frajda i możliwość spędzenia wspólnego czasu wraz rodzicami. Mamy nadzieję, że zbudowane karmniki oraz budki zawisną w przydomowych ogródkach i staną się zimową stołówką dla ptaków, a wiosną miejscem wyprowadzania lęgów.