Wydawca treści
Położenie
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:
Powiat stargardzki:
Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;
Powiat goleniowski:
Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;
Powiat pyrzycki:
Gminy: Pyrzyce, Warnice.
Powiat gryfiński:
Gminy Stare Czarnowo,
Powiat szczeciński:
Gmina Miasto Szczecin.
Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.
Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.
Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:
Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej
Najnowsze aktualności
NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA
NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA
Wieża widokowa wzbogaciła bazę turystyczno-edukacyjną Nadleśnictwa Kliniska położonego w samym sercu Puszczy Goleniowskiej. Będzie służyła turystom, którzy zechcą obserwować
z wysokości ponad 14 metrów piękne krajobrazy i poznawać przyrodę Puszczy Goleniowskiej. Zlokalizowana jest przy użytku ekologicznym „Dolina rzeki Iny” i na trasie szlaku rowerowej „Zakątkami Puszczy Goleniowskiej”. Z wieży można podziwiać barwne wiosną i latem łąki
w dolinie Iny, a jesienią obserwować przeloty ptaków. Użytek ekologiczny „Dolina rzeki Iny"
o pow. ponad 217 ha charakteryzuje się bogatymi walorami florystycznymi i faunistycznymi oraz różnorodnymi zbiorowiskami szuwarowymi i łąkowymi. Występuje tutaj liczna populacja storczyków, min. kukułki plamistej i szerokolistnej. Łąki i pastwiska stanowią cenną bazę pokarmową dla zwierzyny płowej i czarnej. Zróżnicowana mozaika kwitnących wiosną latem fitocenoz łąkowych stwarza niepowtarzalne efekty kolorystyczne wpływające na piękno krajobrazu. Dodatkowych walorów krajobrazowych dostarcza sam charakter Iny, która będąc rzeką naturalną i nieregulowaną, przynajmniej raz w roku w okresie jesienno-wiosennym okresowo wylewa, tworząc szerokie rozlewiska.
Do budowy wykorzystano drewno świerkowe oraz niewielkie ilości sosnowego. Drewna konstrukcja wieży związała 36 ton dwutlenku węgla, co jest bardzo ważne w aspekcie występujących zmian klimatu.
Drewniana budowla otrzymała swoją nazwę „Wieża widokowa – Dolina Iny”, wyłonioną
w ramach konkursu ogłoszonego przez Nadleśnictwo Kliniska (wybór był trudny bo wpłynęły 62 propozycje). Zwycięska propozycja zgłoszona przez Pan Bartosza z Goleniowa odzwierciedla położenie obiektu nad malowniczą rzeką Iną – nad najpiękniejszym
i najbardziej dzikim jej odcinkiem pomiędzy Stargardem a Goleniowem.
W pobliżu wieży widokowej znajduje się miejsce postoju pojazdu, miejsce wypoczynku wyposażone w urządzenia turystyczne, a także zagroda pokazowa konika polskiego.
Całkowity koszt budowy wieży wyniósł ponad 250 tys. zł i został sfinansowany ze środków: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (67,5 tys. zł), Firmy Budimex (80 tys. zł; środki pochodzące ze sprzedaży aukcyjnej Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW) w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu rozwojowego Leśne Gospodarstwa Węglowe) oraz Nadleśnictwa Kliniska (102,9 tys. zł).
Projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) to odpowiedź na postępujące negatywne zmiany klimatu. Działania realizowane w ramach projektu mają wpłynąć na zwiększenie zdolności lasu do pochłaniania węgla, zwiększenie istniejących zasobów węgla w ekosystemie, ograniczenie emisji dwutlenku węgla z gleb oraz ograniczenie zagrożenia niekontrolowanymi emisjami tego gazu na skutek katastrof. Ilość CO2 pochłoniętego przez lasy w efekcie działań podjętych
w ramach projektu LGW jest przeliczana na JDW. Całość przychodu ze sprzedaży JDW Lasy Państwowe przeznaczą na przedsięwzięcia wskazane przez kupującego; tak jak miało to miejsce w przypadku firmy Budimex, która wybrała budowę wieży widokowej w Nadleśnictwie Kliniska. Więcej informacji o LGW: https://projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/
W czasie od 9.06.2020 do 14.06.2020 wieżę widokową odwiedziło 1102 osoby. Jest to dowód na atraktcyjność tego miejsca. Zapraszamy i prosimy o wspólne pilnowanie porządku na wieży aby mogła nam służyć jak najdłużej w całej okazałości.