Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Ile lasów jest w Nadleśnictwie Kliniska?

Nadleśnictwo Kliniska zarządza  gruntami Skarbu Państwa  o łącznej  powierzchni 23 870,41 ha. Lesistość obszaru znajdującego się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa wynosi 33,4% i jest wyższa niż średnia lesistość kraju.

Jakie drzewostany przeważają w Nadleśnictwie Kliniska?

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska przeważają drzewostany iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna. Występują głównie na siedliskach borowych, stanowiących 74,8 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Drzewostany liściaste, z przewagą gatunków takich jak brzoza, olsza, buk, dąb porastają siedliska lasowe i olsowe, stanowiące 25,2% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

Ile lat mają drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętny wiek drzewostanu w Nadleśnictwie Kliniska wynosi 64 lata. Największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku
41-60 lat – 29,19 %, 61-80 lat – 16,69% i 81-100 lat – 16,96% a  najmniejszą powierzchniowo grupę stanowią drzewostany w wieku 141-160 lat i starsze – 0,22 %.

Ile drewna jest w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętna zasobność drzewostanów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 280 m3/ha natomiast łącznie na gruntach leśnych „rośnie” ok. 6 295 845 m3 drewna i wielkość ta, dzięki prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, wciąż rośnie.

 

 

 

 

Ile warte są lasy?

Lasy są bezcenne. Poza oczywistym pożytkiem w postaci drewna, którego ilość jesteśmy w stanie obliczyć i wycenić, lasy pełnią szereg funkcji, których wartość jest bardzo trudna do oszacowania, jednak z pewnością wielokrotnie przewyższa wartość drewna. Można do nich zaliczyć m. in.:

– przyrodniczą – stanowią najbogatsze i najbardziej zróżnicowane ekosystemy; wpływają na zachowanie i powiększanie bioróżnorodności; – wodochronną – lasy działają jak wielki zbiornik retencyjny poprzez magazynowanie wody i opóźnianie jej spływu powierzchniowego przyczyniając się m. in. do redukowania zagrożenia powodziowego; pełnią również rolę „filtra” ograniczając i przeciwdziałając zanieczyszczeniu wody;

– glebochronną i glebotwórczą – chronią glebę przed nadmierną erozją, mogą być wykorzystywane do rekultywacji gleb zniszczonych np. poprzez górnictwo odkrywkowe;

– redukują negatywny wpływ immisji przemysłowych poprzez wyłapywanie szkodliwych gazów i pyłów;– pełnią funkcję rekreacyjną, wpływając na poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego ludzi;– i wiele innych.

 

 Tekst: R. Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozpoczęcie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu

Rozpoczęcie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu

15 marca 2023 r. w Nadleśnictwie Kliniska rozpoczęliśmy kolejny pracowity sezon pożarowy. Uruchomione zostały dyżury Pełnomocników Nadleśniczego, terenowej Służby Leśnej oraz kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego, a także rozpoczął swoją pracę Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Cała infrastruktura przeciwpożarowa, w tym dojazdy pożarowe oraz punkty czerpania wody, zostały właściwie przygotowane, a baza sprzętu przeciwpożarowego uzupełniona
w niezbędny sprzęt. Kamery zamontowane na dwóch wieżach ppoż. są gotowe do działania i obserwacji terenów leśnych przez kolejne 7 miesięcy.

Nadleśnictwo Kliniska zajęło w 2022 roku I miejsce pod względem liczby pożarów lasów w całej Polsce, ze średnią na poziomie 0,03 ha – co charakteryzuje pożar ugaszony w zarodku.

Szanowni Państwo!

Las jest otwarty dla odwiedzających całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

 

Serdecznie zachęcamy do czynnego wypoczynku i korzystania z uroków naszych pięknych lasów, jednak przypominamy o kilku ważnych zasadach:

  • Używanie ognia, w tym palenie ognisk, możliwe jest jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
  • Wszystko co przynosimy do lasu, zabieramy ze sobą J
  • Wszelkie odpady składujemy w przeznaczonych do tego celu miejscach (koszach na śmieci), aby uniknąć dobrej pożywki dla powstania i rozwoju pożaru.
  • Warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w momencie zagrożenia móc zawiadomić odpowiednie służby.
  • W przypadku zauważenia ognia, należy kontaktować się bezpośrednio z Punktem Alarmowo - Dyspozycyjnym Nadleśnictwa Kliniska pod nr telefonu: 607 814 382, bądź pod numerem alarmowym 112.

 

Tekst: M.Hapnik-Ciechalska