Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 604073033 (w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00), poza okresem lęgowym pod nr tel. 91 4312124 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożary w lasach – ekstremalne warunki pogodowe

Pożary w lasach – ekstremalne warunki pogodowe

Większość z nas bardzo cieszą ostatnie promienie słońca, jakie pojawiły się wraz z końcem wakacji i początkiem roku szkolnego, jednak dla leśników i osób zajmujących się ochroną przeciwpożarową jest to wyjątkowo trudny i wymagający pełnej gotowości czas. Wysokie temperatury w ciągu dnia, sięgające nawet 35 °C
i przede wszystkim brak ulewnych opadów deszczu od kilku tygodni sprawiają, że poziom zagrożenia pożarowego na terenach leśnych stale rośnie. Tylko od połowy sierpnia zaewidencjonowaliśmy 8 pożarów, a spaleniu uległa pokrywa gleby na powierzchni ponad pół hektara.

          Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas przebywania na terenach leśnych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Nie rozpalamy otwartego ognia w lesie oraz do 100 m od jego granicy. Nie palimy papierosów, a ogniska rozpalamy tylko w miejscach wyznaczonych przez Nadleśniczego.
  • Wszystko co przynosimy do lasu również z niego zabieramy. Wszelkie odpady i śmieci stanowią dodatkowy, doskonały materiał zapalny.
  • Nie wjeżdżamy do lasu pojazdem silnikowym. Rozgrzany samochód stanowi potencjalne źródło zagrożenia.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych urokliwych lasów, korzystania ze ścieżek edukacyjnych i obiektów turystycznych, jednak pamiętajmy o bezpieczeństwie, ponieważ przy tak wysokiej temperaturze straty w ekosystemie są niejednokrotnie nieodwracalne.

Tekst i foto - M.Hapnik-Ciechalska