Wydawca treści
Położenie
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:
Powiat stargardzki:
Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;
Powiat goleniowski:
Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;
Powiat pyrzycki:
Gminy: Pyrzyce, Warnice.
Powiat gryfiński:
Gminy Stare Czarnowo,
Powiat szczeciński:
Gmina Miasto Szczecin.
Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.
Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.
Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:
Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej
Najnowsze aktualności
Pożary w lasach – ekstremalne warunki pogodowe
Pożary w lasach – ekstremalne warunki pogodowe
Większość z nas bardzo cieszą ostatnie promienie słońca, jakie pojawiły się wraz z końcem wakacji i początkiem roku szkolnego, jednak dla leśników i osób zajmujących się ochroną przeciwpożarową jest to wyjątkowo trudny i wymagający pełnej gotowości czas. Wysokie temperatury w ciągu dnia, sięgające nawet 35 °C
i przede wszystkim brak ulewnych opadów deszczu od kilku tygodni sprawiają, że poziom zagrożenia pożarowego na terenach leśnych stale rośnie. Tylko od połowy sierpnia zaewidencjonowaliśmy 8 pożarów, a spaleniu uległa pokrywa gleby na powierzchni ponad pół hektara.
Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas przebywania na terenach leśnych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Nie rozpalamy otwartego ognia w lesie oraz do 100 m od jego granicy. Nie palimy papierosów, a ogniska rozpalamy tylko w miejscach wyznaczonych przez Nadleśniczego.
- Wszystko co przynosimy do lasu również z niego zabieramy. Wszelkie odpady i śmieci stanowią dodatkowy, doskonały materiał zapalny.
- Nie wjeżdżamy do lasu pojazdem silnikowym. Rozgrzany samochód stanowi potencjalne źródło zagrożenia.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych urokliwych lasów, korzystania ze ścieżek edukacyjnych i obiektów turystycznych, jednak pamiętajmy o bezpieczeństwie, ponieważ przy tak wysokiej temperaturze straty w ekosystemie są niejednokrotnie nieodwracalne.
Tekst i foto - M.Hapnik-Ciechalska