Wydawca treści
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach i młodzieży.
Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.
Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.
W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.
W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.
Formy działalności Ośrodka:
-
zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,
-
wystawy okresowe,
-
prelekcje, konferencje, warsztaty,
-
organizacja konkursów,
-
edukacyjne imprezy plenerowe,
- współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska
Pucko 1
72-123 Kliniska Wielkie
tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30
e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl
Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00
Najnowsze aktualności
Kolejny pożar w Nadleśnictwie Kliniska
Kolejny pożar w Nadleśnictwie Kliniska
W nocy z 3 na 4 września br. doszło do kolejnego pożaru w Nadleśnictwie Kliniska. Spłonęło 25 arów lasu pomiędzy miejscowościami Kliniska Wielkie a Pucice. Wszystkie ślady wskazują na to, że pożar był celowym podpaleniem.
Zgłoszenie wpłynęło do Straży Pożarnej o godzinie 6:10 rano, a w akcję gaśniczą zaangażowano siły i środki w postaci OSP Lubczyna, OSP Rurzyca oraz JRG Goleniów. Dzięki ich szybkiej reakcji, pożar udało się opanować, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.
Apel do spacerowiczów:
Jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje na temat potencjalnych sprawców tego podpalenia, prosimy o kontakt z Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwa Kliniska. Każda wskazówka może być kluczowa w ustaleniu sprawcy i zapobiegnięciu kolejnym tego typu incydentom.
W związku ze zbliżającymi się upalnymi dniami, przypominamy również o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie. Przestrzegajmy zakazu używania otwartego ognia oraz palenia papierosów w lasach.
Wspólnie dbajmy o nasze lasy!
W przypadku zauważenia pożaru lub nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą prowadzić do zagrożenia pożarowego – niezwłocznie alarmujmy odpowiednie służby.
Tekst i foto- M.Bzdęga