Wydawca treści
Oferta edukacyjna
W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.
Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.
W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".
Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.
Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.
Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.
Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.
Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Nadleśnictwo Kliniska zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 23870,41ha.
Lesistość w zasięgu terytorialnym (71 tys. ha) wynosi 33,4%
Lasy Nadleśnictwa tworzy 108 kompleksów. Pomimo pozornie dużej ilości kompleksów, Nadleśnictwo charakteryzuje się zwartymi lasami.
Grunty Nadleśnictwa położone są w sąsiedztwie dużych miast takich jak Szczecin, Stargard, Goleniów.
W zasięgu powiatów: goleniowskiego, stargardzkiego, gryfińskiego i miasta Szczecin grunty położone są w niżej wymienionych gminach:
- Goleniów - 12 552,56 ha
- Maszewo - 208,30 ha
- Stargard - 2965,94 ha
- Kobylanka - 7113,65 ha
- Stara Dąbrowa - 316,32 ha
- Stare Czarnowo - 27,84 ha
oraz w miastach: ·
- Goleniów – 35,57 ha
- Szczecin - 650,23 ha
Nadleśnictwo Kliniska jest nadleśnictwem jedno obrębowym o nazwie Kliniska w skład którego wchodzi 13 leśnictw: Jankowo, Zabrodzie, Rurzyca, Pucko, Strumiany, Załom, Poczernin, Sowno, Wielgowo, Cisewo, Niedźwiedź, Morawsko, Bącznik.
Pod względem przyrodniczo – leśnym obszar ten wchodzi w skład I Krainy Bałtyckiej, dzielnicy Szczecińskiej, stanowiąc południową część Puszczy Goleniowskiej.
Rzeźba terenu Nadleśnictwa Kliniska ukształtowana została w stadiale pomorskim ostatniego zlodowacenia – w plejstocenie oraz po ustąpieniu lodowca w okresie współczesnym - holocenie.
Powierzchniową warstwę utworów geologicznych obszaru Nadleśnictwa tworzą przede wszystkim utwory czwartorzędowe głównie plejstoceńskie, zlodowacenia północnopolskiego (bałtyckiego), stadiału głównego, fazy pomorskiej. Znacznie mniejszą powierzchnię zajmują młodsze utwory-holoceńskie. Są to piaski rzeczne w dolinach cieków i osady organiczne. Część powierzchni zajmują utwory eoliczne. Okres ich powstania określa czwartorzęd nierozdzielny. Tworzyły się one na przełomie plejstocenu i holocenu. Grunty Nadleśnictwa położone są w typie klimatu Krainy Wielkich Dolin, w krainie Szczecińskiej. Charakteryzuje się on tym, iż jest bardziej morski, łagodniejszy. Klimat obszaru Nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności drzewiastej dzięki łagodnym temperaturom i dużej wilgotności powietrza (wpływ sąsiedztwa Zalewu Szczecińskiego). Gatunki liściaste w takich warunkach klimatycznych mogą zajmować gleby uboższe niż w głębi lądu, znajdując tu dobre warunki wegetacyjne. Średnia temperatura roczna wynosi blisko 90C, zaś długość okresu wegetacyjnego 215 – 220 dni. Częstym zjawiskiem, powstałym w wyniku przemieszczania się obszarów barycznych o znacznej różnicy ciśnień atmosferycznych, są powtarzające się cyklicznie wiatry huraganowe, powodujące znaczne szkody w drzewostanach Nadleśnictwa. Nadleśnictwo Kliniska położone jest w dorzeczu rzeki Odry, w zlewniach rzeki Iny, rzeki Płoni, Jez. Dąbie oraz Jez. Miedwie. Ogólnie można stwierdzić, że klimat obszaru nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności drzewiastej dzięki łagodnym temperaturom i dużej wilgotności powietrza. Na zagrożenie środowiska przyrodniczego największy wpływ ma obniżający się poziom wód gruntowych, zwierzyna płowa oraz szkodniki owadzie. Istotny negatywny wpływ na lasy Nadleśnictwa Kliniska mają z uwagi na położenie czynniki antropogeniczne.