Wydawca treści
Lasy nadleśnictwa
Nadleśnictwo Kliniska zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 23870,41ha.
Lesistość w zasięgu terytorialnym (71 tys. ha) wynosi 33,4%
Lasy Nadleśnictwa tworzy 108 kompleksów. Pomimo pozornie dużej ilości kompleksów, Nadleśnictwo charakteryzuje się zwartymi lasami.
Grunty Nadleśnictwa położone są w sąsiedztwie dużych miast takich jak Szczecin, Stargard, Goleniów.
W zasięgu powiatów: goleniowskiego, stargardzkiego, gryfińskiego i miasta Szczecin grunty położone są w niżej wymienionych gminach:
- Goleniów - 12 552,56 ha
- Maszewo - 208,30 ha
- Stargard - 2965,94 ha
- Kobylanka - 7113,65 ha
- Stara Dąbrowa - 316,32 ha
- Stare Czarnowo - 27,84 ha
oraz w miastach: ·
- Goleniów – 35,57 ha
- Szczecin - 650,23 ha
Nadleśnictwo Kliniska jest nadleśnictwem jedno obrębowym o nazwie Kliniska w skład którego wchodzi 13 leśnictw: Jankowo, Zabrodzie, Rurzyca, Pucko, Strumiany, Załom, Poczernin, Sowno, Wielgowo, Cisewo, Niedźwiedź, Morawsko, Bącznik.
Pod względem przyrodniczo – leśnym obszar ten wchodzi w skład I Krainy Bałtyckiej, dzielnicy Szczecińskiej, stanowiąc południową część Puszczy Goleniowskiej.
Rzeźba terenu Nadleśnictwa Kliniska ukształtowana została w stadiale pomorskim ostatniego zlodowacenia – w plejstocenie oraz po ustąpieniu lodowca w okresie współczesnym - holocenie.
Powierzchniową warstwę utworów geologicznych obszaru Nadleśnictwa tworzą przede wszystkim utwory czwartorzędowe głównie plejstoceńskie, zlodowacenia północnopolskiego (bałtyckiego), stadiału głównego, fazy pomorskiej. Znacznie mniejszą powierzchnię zajmują młodsze utwory-holoceńskie. Są to piaski rzeczne w dolinach cieków i osady organiczne. Część powierzchni zajmują utwory eoliczne. Okres ich powstania określa czwartorzęd nierozdzielny. Tworzyły się one na przełomie plejstocenu i holocenu. Grunty Nadleśnictwa położone są w typie klimatu Krainy Wielkich Dolin, w krainie Szczecińskiej. Charakteryzuje się on tym, iż jest bardziej morski, łagodniejszy. Klimat obszaru Nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności drzewiastej dzięki łagodnym temperaturom i dużej wilgotności powietrza (wpływ sąsiedztwa Zalewu Szczecińskiego). Gatunki liściaste w takich warunkach klimatycznych mogą zajmować gleby uboższe niż w głębi lądu, znajdując tu dobre warunki wegetacyjne. Średnia temperatura roczna wynosi blisko 90C, zaś długość okresu wegetacyjnego 215 – 220 dni. Częstym zjawiskiem, powstałym w wyniku przemieszczania się obszarów barycznych o znacznej różnicy ciśnień atmosferycznych, są powtarzające się cyklicznie wiatry huraganowe, powodujące znaczne szkody w drzewostanach Nadleśnictwa. Nadleśnictwo Kliniska położone jest w dorzeczu rzeki Odry, w zlewniach rzeki Iny, rzeki Płoni, Jez. Dąbie oraz Jez. Miedwie. Ogólnie można stwierdzić, że klimat obszaru nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności drzewiastej dzięki łagodnym temperaturom i dużej wilgotności powietrza. Na zagrożenie środowiska przyrodniczego największy wpływ ma obniżający się poziom wód gruntowych, zwierzyna płowa oraz szkodniki owadzie. Istotny negatywny wpływ na lasy Nadleśnictwa Kliniska mają z uwagi na położenie czynniki antropogeniczne.
Najnowsze aktualności
"Leśny Mikołaj"
"Leśny Mikołaj"
Dziś wspaniały, mikołajkowy dzień…
06 grudnia to dzień długo wyczekiwany przez małych milusińskich – Mikołajki, dzień w którym dzieci dostają podarki. Z tej okazji leśnicy z Nadleśnictwa Kliniska w ramach akcji „Leśny Mikołaj” przekazali dla podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie materiały promocyjno-edukacyjne oraz świąteczne drzewka. Mamy nadzieję, że przekazane przez Nas mikołajkowe niespodzianki wywołają uśmiech i radość na twarzach dzieci, które na co dzień zmagają się z chorobą.
Nie zapomnieliśmy również o naszych sąsiadach….. W tym mikołajkowym dniu wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Kliniskach Wielkich odwiedziliśmy pensjonariuszy Domu Opieki i Wsparcia. Dzieci przygotowały piękny montaż słowno-muzyczny pt. „Bajka, która dobrze się kończy” oraz mikołajkowe upominki, a pracownicy nadleśnictwa przekazali świąteczne drzewko, materiały promocyjno-edukacyjne oraz produkty marki „Dobre z lasu”. Podczas tego wyjątkowego spotkania nie zabrakło wspólnego kolędowania. Nasza mikołajkowa wizyta sprawiła radość pensjonariuszom i pracownikom tego wspaniałego miejsca. Uczniom Szkoły Podstawowej w Kliniskach Wielkich oraz Paniom nauczycielkom serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do mikołajkowej akcji „Leśny Mikołaj”.
foto: Nadleśnictwo Kliniska, Szkoła Podstawowa w Kliniskach Wielkich