Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO KONIKA POLSKIEGO

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO KONIKA POLSKIEGO

„W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO KONIKA POLSKIEGO”

W związku z rozpoczynającym się okresem grzybobrania, Nadleśnictwo Kliniska apeluje o niewprowadzanie psów na teren zagrody hodowlanej konika polskiego. Zakaz ma na celu dbanie o bezpieczeństwo koni występujących na terenie zagrody oraz psów.

 

Należy pamiętać, że koniki polskie występujące w hodowli rezerwatowej są zwierzętami terytorialnymi. Zakorzeniony lęk koni w stosunku do drapieżników, którymi niewątpliwie są nasi czworonożni przyjaciele, może powodować reakcje obronne. W sytuacjach zagrożenia konie mogą zareagować ucieczką lub agresją, szczególnie w obronie tabunu.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzania zagrody hodowlanej konika polskiego, jednak pamiętajmy o bezpieczeństwie zwierząt.

Tekst i foto - Maja Łopato