Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LAS DO GÓRY NOGAMI

LAS DO GÓRY NOGAMI

Już w ten wakacyjny weekend, w nocy z 24. na 25. sierpnia, będziemy obchodzić Międzynarodową Noc Nietoperzy!

Inicjatorem tej akcji w 1997 roku był EUROBATS – Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich.

Nocek, mopek, gacek, borowiaczek… to niektóre z 28. gatunków nietoperzy (Chiroptera) występujących w Polsce, a wszystkie z nich znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową.

Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

Nadleśnictwo Kliniska w 2023 roku zrealizowało projekt pod nazwą „Zagospodarowanie zimowisk nietoperzy wraz z poprawą warunków bytowania, na terenie Nadleśnictwa Kliniska - etap I Leśnictwo Załom”. Na terenie Leśnictwa Załom w oddz. 386 c, d, oraz 385 b, c, w kompleksie 11 poniemieckich schronów przeciwlotniczych w Załomiu hibernuje 7 gatunków nietoperzy.

Celem zrealizowanych działań była poprawa warunków bytowania nietoperzy, w szczególności w okresie odbywania zimowej hibernacji w kompleksie poniemieckich schronów przeciwlotniczych poprzez: poprawienie mikroklimatu w obiektach, zapewnienie spokoju przebywającym nietoperzom, wyeliminowanie penetracji ludzi i presji drapieżników, stworzenie dodatkowych miejsc bytowania również w okresie letnim, poprzez wywieszenie trocinobetonowych budek dla nietoperzy.