Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" - rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" - rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia (I kategoria konkursowa) oraz osoby dorosłe (II kategoria konkursowa).

Konkurs miał charakter amatorski. Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 fotografie, wykonane jako czarno-białą lub kolorową odbitkę. Na konkurs należało przesłać wyłącznie zdjęcia terenów leśnych Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne samodzielnie wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” (Puszcza Bukowa - Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież). Tematem przewodnim konkursu był „Las to życie”. Las to funkcjonujący jako całość organizm tworzony przez żyjące w nim rośliny, grzyby, zwierzęta i mikroogranizmy itp. Wykonane przez uczestnika prace miały „opowiadać” o życiu lasu. Prace mogły przedstawiać np. bogactwo runa, podszytu, świata zwierząt, elementów krajobrazu leśnego, jego części nieożywionych.

Celem konkursu było: Uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”; zwrócenie uwagi na możliwość odkrywania detali przyrodniczych lasów okiem obiektywów; zachęcenie do przebywania i odpoczynku na terenach leśnych; popularyzację zdrowego trybu życia; rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu; prezentacja twórczości uczestników konkursu w dziedzinie fotografii; wykorzystanie potencjału znajomości technologii do pozytywnych celów obcowania z rzeczywistym środowiskiem leśnym.

Komisja konkursowa w wyniku oceny nadesłanych prac postanowiłą przyznać następujące wyróżnienia:

kategoria wiekowa I - uczniowie szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia:

I MIEJSCE – Blanka Nowaczyk za pracę „ Przyjaciel lasu”

kategoria wiekowa II - osoby pełnoletnie:

I MIEJSCE –  Mirosław Smugała za pracę pt. „Ślicznotka z Kliniska”

II MIEJSCE –Tomasz Sobecki za pracę „Król lasu”

III MIEJSCE - Helena Wieligórka za pracę „Wiewiórka”

WYRÓŻNIENIE– Adam Brzoskwinia za pracę „W sidłach pająka’

WYRÓŻNIENIE – Helena Wieligórka za pracę „Dzięciołek”

WYRÓŻNIENIE – Tomasz Sobecki za pracę „Skoczek”

WYRÓŻNIENIE – Mirosław Smugała za pracę „Brunet wieczorową porą”

 

Dziękujemy za nadesłane prace a laureatom serdecznie gratulujemy.

Wręczenie nagród odbędzie się w dniu 28 września br. podczas edukacyjnej imprezy plenerowej „Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej” o godz. 13.00.