Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Program Natura 2000 jest systemem przyjętym przez Unię Europejską dla ochrony wybranych elementów przyrody, najważniejszych z punktu widzenia całej Europy. System ten nie ma zastępować systemów krajowych, ale je uzupełniać - dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Polega ona na wybraniu (według określonych kryteriów), a następnie skutecznym ochronieniu, określonych obszarów. Podstawą do wybierania i chronienia obszarów zaliczanych do systemu Natura 2000 stanowią dwie dyrektywy europejskie: tzw. Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa, na podstawie których tworzone są specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

 

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.



Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczonych jest 5 obszarów Natura 2000:

Specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO):

  • Torfowisko Reptowo PLH 320056 - 600,52 ha
  • Wzgórza Bukowe PLH 320020 - 638,86 ha
  • Dolina Płoni i Jezioro Miedwie PLH 320006 - 119,77 ha

Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO):

  • Jezioro Miedwie i okolice PLB 320005 - 147,85 ha
  • Dolina Dolnej Odry PLB 320003 - 1169,49 h

 

* podana powierzchnia SOO i OSO to powierzchnia w zasięgu nadleśnictwa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg po leśne runo

Bieg po leśne runo

W piękną majową sobotę, w Dniu Polskiej Niezapominajki - 15 maja br. na trasach Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Kliniska odbyła się edukacyjno-sportowa impreza na orientację „Bieg po leśne runo”. Wydarzenie skierowane było do grup rodzinnych, w którym uczestniczyło 15 drużyn rodzinnych. Współorganizatorem imprezy było Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin. Uczestnicy imprezy mieli do pokonania jedną z wybranych przez siebie tras (zielona – 2,5km; niebieska -3 km; czarna - 4km). Trasy można było pokonać marszem lub biegiem. Uczestnicy zdecydowali się na przejście tras marszem. Na trasach, na uczestników imprezy na orientację czekały nie tylko punkty kontrolne, na których należało potwierdzić swoją obecność na karcie kontrolnej, ale również zadania przygotowane przez leśników. Nie obyło się bez rozpoznawania gatunków leśnych drzew i krzewów oraz odgadywania produktów z drewna, które otaczają nas w codziennym życiu. Leśnicy przygotowali również stoisko promocyjno-edukacyjne na którym można było otrzymać informacje o pracy leśnika oraz wziąć udział w konkursie wiedzy leśnej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe drewniane medale oraz pakiety materiałów promocyjno-edukacyjnych przydatnych podczas wędrówek po lesie. Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc z każdej trasy czekały nagrody a dla rodzin z pierwszym miejscem dodatkowo statuetki z szyszką świerka. Uczestnicy imprezy na orientację już wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach.