Asset Publisher
Zagroda pokazowa konika polskiego w Łęsku
Nasz tabun rezerwatowych koników polskich rośnie w siłę, a także w siłę populacji. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt z większej zagrody do osobnej zagrody pokazowej. W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami (np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.). Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego, na który serdecznie zapraszamy!
Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Łowieckiej "Łęsko". Obecnie przebywa tu 8 koników. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie trzy stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości. Przypominamy także aby nie dokarmiać koni mokrym i zapleśniałym chlebem, w okresie gdy występuje pokrywa śnieżna pracownicy Nadleśnictwa Kliniska systematycznie dostarczają im pokarm w postaci siana w balotach. Także można w małej ilości dać im smakołyki w postaci marchewki bądź jabłka – pamiętajmy jednak iż takie warzywo lub owoc niech wygląda tak jakbyśmy my chcieli je skonsumować z apetytem dla dobra naszych koników i ich brzuchów.
tekst. R.Kucharski, Jan Kurek
Asset Publisher
Leśne dyktando już za nami
Leśne dyktando już za nami
07 maja 2025 roku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbył się konkurs ortograficzny pt. "Leśne dyktando".
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatów: goleniowskiego, stargardzkiego oraz Miasta Szczecin.
Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów, do dyktanda przystąpiło 17 uczniów z następujących placówek oświatowych:
- Szkoła Podstawowa nr 13 w Szczecinie
- Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie
- Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowogardzie
- Szkoła Podstawowa w Żabowie
- Szkoła Podstawowa w Stepnicy
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
- Szkoła Podstawowa w Komarowie
Konkurs został przygotowany przy współpracy z metodykami języka polskiego z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Autorem tekstu dyktanda był Pan Andrzej Pyrczek - leśnik, poeta, a tekst czytała Pani Joanna Sadłowska.
Komisja konkursowa czuwająca nad prawidłowym przebiegiem dyktanda i sprawiedliwą oceną prac w składzie :
- Pani Klaudia Szostak – metodyk, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
- Pani Joanna Sadłowska – metodyk, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
- Pani Małgorzata Majewska – Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika
- Pan Andrzej Pyrczek – leśnik, poeta- autor tekstu dyktanda
- Pani Monika Franas – edukator Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
w wyniku oceny prac przyznała:
I MIEJSCE – Ignacy Szulski, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
II MIEJSCE – Zuzanna Gajda, Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie
III MIEJSCE – Barbara Sawicka, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.