Wydawca treści Wydawca treści

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"


 Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska,  jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody.  W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris  z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"

Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

UWAGA prace pozyskaniowe w sąsiedztwie ścieżki edukacyjnej "Uroki Doliny Iny"

UWAGA prace pozyskaniowe w sąsiedztwie ścieżki edukacyjnej "Uroki Doliny Iny"

Uwaga

 

       Nadleśnictwo Kliniska informuje, że od dnia 22.07.2024r., maksymalnie do 31.08.2024r. prowadzone będą prace pozyskaniowe na obszarze leśnym, który graniczy bezpośrednio z ścieżką edukacyjną („Uroki doliny Iny”), oddziały leśne: 158 oraz 159, okolice miejscowości Zabród.

Prace pozyskaniowe będą polegały na:

  • zabezpieczeniu terenu tablicami ostrzegawczymi,
  • wycince drzew,
  • zrywce i ułożeniu pozyskanego drewna przy drogach wywozowych,
  • wywozie składowanego drewna przez transport ciężarowy do odbiorców drewna.

       Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów w pobliżu  prowodzanych prac pozyskaniowych oraz o dostosowanie się do zamieszczonego na tablicach ostrzegawczych komunikatu o zakazie wstępu.

                                                                                  

 

                                                                                              Leśniczy Leśnictwa Zabrodzie

                                                                                                          Michał Cieślewicz