Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Ile lasów jest w Nadleśnictwie Kliniska?

Nadleśnictwo Kliniska zarządza  gruntami Skarbu Państwa  o łącznej  powierzchni 23 870,41 ha. Lesistość obszaru znajdującego się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa wynosi 33,4% i jest wyższa niż średnia lesistość kraju.

Jakie drzewostany przeważają w Nadleśnictwie Kliniska?

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska przeważają drzewostany iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna. Występują głównie na siedliskach borowych, stanowiących 74,8 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Drzewostany liściaste, z przewagą gatunków takich jak brzoza, olsza, buk, dąb porastają siedliska lasowe i olsowe, stanowiące 25,2% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

Ile lat mają drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętny wiek drzewostanu w Nadleśnictwie Kliniska wynosi 64 lata. Największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku
41-60 lat – 29,19 %, 61-80 lat – 16,69% i 81-100 lat – 16,96% a  najmniejszą powierzchniowo grupę stanowią drzewostany w wieku 141-160 lat i starsze – 0,22 %.

Ile drewna jest w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętna zasobność drzewostanów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 280 m3/ha natomiast łącznie na gruntach leśnych „rośnie” ok. 6 295 845 m3 drewna i wielkość ta, dzięki prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, wciąż rośnie.

 

 

 

 

Ile warte są lasy?

Lasy są bezcenne. Poza oczywistym pożytkiem w postaci drewna, którego ilość jesteśmy w stanie obliczyć i wycenić, lasy pełnią szereg funkcji, których wartość jest bardzo trudna do oszacowania, jednak z pewnością wielokrotnie przewyższa wartość drewna. Można do nich zaliczyć m. in.:

– przyrodniczą – stanowią najbogatsze i najbardziej zróżnicowane ekosystemy; wpływają na zachowanie i powiększanie bioróżnorodności; – wodochronną – lasy działają jak wielki zbiornik retencyjny poprzez magazynowanie wody i opóźnianie jej spływu powierzchniowego przyczyniając się m. in. do redukowania zagrożenia powodziowego; pełnią również rolę „filtra” ograniczając i przeciwdziałając zanieczyszczeniu wody;

– glebochronną i glebotwórczą – chronią glebę przed nadmierną erozją, mogą być wykorzystywane do rekultywacji gleb zniszczonych np. poprzez górnictwo odkrywkowe;

– redukują negatywny wpływ immisji przemysłowych poprzez wyłapywanie szkodliwych gazów i pyłów;– pełnią funkcję rekreacyjną, wpływając na poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego ludzi;– i wiele innych.

 

 Tekst: R. Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne wakacje w lesie

Bezpieczne wakacje w lesie

W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego zwracamy się do Państwa z wielką prośbą, jedocześnie apelując o rozwagę oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas rodzinnych wycieczek do lasu. Gorąca aura, która występuje za oknem sprawia, że piesze wędrówki oraz odpoczynek na świeżym powietrzu w cieniu drzew, stają się doskonałą metodą walki z upałami. Jednak wysokie temperatury oraz bezdeszczowe dni, to również ogromne zagrożenie pożarowe dla naszych drzewostanów.   

W związku z powyższym, przypominamy o najważniejszych zasadach bezpiecznego przebywania na terenach leśnych:

  1. Obowiązuje całkowity zakaz używania otwartego ognia w lesie oraz do 100 m od jego granicy.
  2. Każdorazowo przed rozpaleniem ogniska w miejscach do tego przeznaczonych, należy zgłosić ten fakt do Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Kliniska.
  3. Wszelkie odpady (śmieci) należy wyrzucać do przeznaczonych do tego celu pojemników (koszy na śmieci).
  4. Należy przyjmować duże ilości wody oraz stosować nakrycie głowy.

 

Życzmy udanych, słonecznych, pełnych atrakcji i uśmiechu,
a przede wszystkim BEZPIECZNYCH WAKACJI !

 

Tekst: M.Hapnik