Aktualności Aktualności

Powrót

WYPOCZYNEK W LESIE

WYPOCZYNEK W LESIE

Od lat uczono, że ruch to zdrowie, a połączenie tej czynności z obecnością w lesie może przynieść wiele korzyści.

Mój pradziadek zabierał moich dziadków, z dala od zanieczyszczonych miast, co najmniej raz w tygodniu do iglastych borów. Robił to świadomie, lub nieświadomie, lecz widział, że pomagało im to w zwalczaniu duszności. Jakie są prawdziwe korzyści z przebywania chociaż paru godzin w tygodniu w lesie?

Cytując badania naukowców z Uniwersytetu Zdrowia Publicznego w Waszyngtonie [Frumkin i in. 2017], przebywanie dwóch godzin dziennie w lesie pomaga:

Redukować stres,

Wspomaga sen,

Redukuje depresje,

Redukuje symptomy ADHD,

Poprawia samopoczucie,

Zmniejsza nadciśnienie

Zmniejsza uczucie strachu,

Zmniejsza otyłość,

Poprawia wydolność u astmatyków i alergików (niektórych, bo może działać to w drugą stronę)

Poprawia odporność

Zmniejsza cukrzycę

 

Zapraszamy do lasów Nadleśnictwa Kliniska, na dwie ścieżki edukacyjne, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o lesie, do zagrody pokazowej konika polskiego, na wieżę widokową Dolina Iny oraz na liczne szlaki piesze, rowerowe i wiele innych.

Już w najbliższych dniach nasze Nadleśnictwo zyska nową atrakcję turystyczno-wypoczynkową. Zapraszamy do śledzenia naszej strony.

 

 

Źródło: Howard Frumkin, Gregory N. Bratman, Sara Jo Breslow, Bobby Cochran, Peter H. Kahn Jr, Joshua J. Lawler, Phillip S. Levin, Pooja S. Tandon, Usha Varanasi, Kathleen L. Wolf, and Spencer A. Wood. 2017. Nature Contact and Human Health: A Research Agenda. EPH Vol. 125, No. 7.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

noclegi pogorzelica