Aktualności Aktualności

Powrót

W malinowym chruśniaku…

W malinowym chruśniaku…

Kolejną rośliną z pysznymi i soczystymi owocami, którą możemy spotkać w lesie jest Malina właściwa ( Rubus idaeus L.)

Jest to krzew pospolicie występujący na terenie całej Polski, dorastajacy do ok. 2 metrów wysokosci. Można ją spotkać w lasach, leśnych polanach, zaroślach, na zrębach oraz górskich zboczach. Chętnie uprawiana jest również w przydomowych ogrodach.

 

                                 Na zdjęciu widoczna: Malina właściwa                                                                                     Na zdjęciu widoczna: Malina właściwa hodowana w ogrodzie

Choć owoce leśnej maliny są znacznie mniejsze i nie mają tak intensywnej barwy od tej hodowanej w ogrodzie, za to są o wiele słodsze. Trzeba tylko uważać w trakcie zbiorów, ponieważ dość często owoce okazują się być robaczywe.

Niemniej jednak wybierając się do lasu po zbiory nie wrócimy z pustymi rękoma, ponieważ oprócz owoców można zbierać również liście. Najlepsze są te z młodych pędów. Pamiętajmy tylko by podczas zbiorów nie niszczyć krzewów i nie obrywać wszystkich liści.!

Owoce są bogatym źródłem witamin C, E, B1, B2, B6, a także pektyn, antocyjanów, cukrów, kwasów organicznych oraz wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Działają przeciwgorączkowo i napotnie, wzmacniając organizm. Nie bez powodów najlepszym lekarstwem na grypę jest gorąca herbata z sokiem malinowym 😊.

Fot. K. Jakubowska

Podobne właściwości posiadają liście, zawierają kwas mlekowy, kwas bursztynowy i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz garbniki. Idealnie nadają się do suszenia i w połączeniu z liśćmi poziomek lub jeżyn tworzą zdrowy napar mający właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, świetnie wpływają na przemianę materii oraz dobrze się sprawdzą do płukania bolącego gardła.

Zbierajmy tylko dojrzałe owoce, przejrzałe zostawiajmy na krzewie, ponieważ są też wielkim przysmakiem zwierząt m.in. ptaków, a także saren.

Walory smakowe owoców są często wykorzystywane w kuchni. Soczyste owoce można spożywać na surowo i po przetworzeniu jako sok, konfitury, dżem, galaretki a także jako dodatek do wypieków.

 

Sok malinowy

Składniki:

  • 1 kg świeżych malin
  • 350 g cukru

    Oczyszczone maliny wsypać do garnka z dodatkiem cukru, wlać 1/2 szklanki wody. Zagotować na średnim ogniu co chwilę mieszając drewnianą łyżką. Zmniejszyć ogień i gotować dalej rozgniatając łyżką maliny. Gdy wszystkie maliny się rozpadną odstawić garnek z ognia.

Tak przygotowaną pulpę przełożyć na duże sito wyłożone gazą, i zostawić na kilka minut aby sok samoistnie spłynął do garnka, można delikatnie mieszać łyżką aby ściekła reszta soku.

Uzyskany sok malinowy jeszcze raz doprowadź do wrzenia, a następnie przelać do słoiczków lub buteleczek, zakręć je, odwróć zakrętką do dołu i zostaw do ostygnięcia. Nakrętka powinna się zrobić wklęsła – to znak, że sok jest dobrze zamknięty. Przechowywać w zacienionym miejscu np. piwnicy.

Pozostałe maliny można przetrzeć przez drobne sito uzyskując mus malinowy, idealny do lodów lub naleśników.

SMACZNEGO 😊


Nadleśnictwa i inne

noclegi pogorzelica