Aktualności Aktualności

Powrót

Łąka kwietna z okazji Dnia Ziemi.

Łąka kwietna z okazji Dnia Ziemi.

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

W ramach obchodów Dnia Ziemi leśnicy z Klinisk wspólnie z Gminą Stara Dąbrowa zrealizowali projekt „Leśnicy dla klimatu z lokalnym samorządami. Zakładanie łąk kwietnych”.

Łąka kwietna została założona w miejscowości Nowa Dąbrowa. Mieszankę nasion tworzących łąkę wysiali: Dyrektor RDLP w Szczecinie Andrzej Szelążek, Nadleśniczy Ryszard Brygman i Zastępca Nadleśniczego Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski, Wójt Gminy Stara Dąbrowa Sylwia Kalmus-Samsel i Sekretarz Gminy Alicja Terlikowska.

Łąka kwietna to m.in. bioróżnorodność, która daje schronienie i pożywienie wielu gatunkom drobnych zwierząt, w tym owadom błonkoskrzydłym, które odgrywają dużą rolę w zapylaniu. Łąka będzie pełna kolorów, zapachów i dźwięków dzięki odwiedzającym ją owadom.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

noclegi pogorzelica