Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 24 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 121 tys. m sześć. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).

W Nadleśnictwie Kliniska pozyskano w 2023 roku 125 500 m³ drewna ogółem, w tym: grubizna - 120 000 m³, drobnica - 5 500 m³, wielkowymiarowe – 37 623 m³ oraz drewno przeznaczone na cele opałowe - 5500 m³.

W Nadleśnictwie Kliniska na 2024 rok zaplanowano pozyskanie 125 500 m3 drewna ogółem, w tym: grubizna-120 000m3 (iglasta- 106 900 m3, liściasta- 13 100 m3), drobnica-5 500 m3 (iglasta- 4 800m3, liściasta- 700 m3) wielkowymiarowe – 37 623 m3 (iglaste-35 925 m3, liściate-1 698 m3).

Znaczną większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk i dąb.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kliniska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Tacy odbiorcy zakupują surowiec na specjalnych portalach stworzonych przez Lasy Państwowe. Są to: Portal Leśno-Drzewny i Portal E-drewno.

Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą detalicznej sprzedaży drewna Nadleśnictwa Kliniska

Cennik na drewno

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zima w Puszczy Goleniowskiej

Zima w Puszczy Goleniowskiej

W lasach Puszczy Goleniowskiej nastała prawdziwa zima. Długowyczekiwany przez wszystkich śnieg, w końcu pokrył swym białym puchem korony i pnie drzew, niższe drzewa i krzewy oraz ściółkę leśną.

 

Warto przypomnieć, że śnieg jest opadem atmosferycznym. Powstaje w chmurach, gdzie w wyniku resublimacji para wodna krystalizuje się tworząc kryształki lodu. Następnie łączy się w płatki śniegu, a po opadnięciu na ziemię tworzy pokrywę śnieżną.

 

Język polski obfituje w wiele nazw i definicji zjawisk atmosferycznych. Wyróżniamy różne rodzaje opadów śnieżnych. Najbardziej spektakularne i efektowne są śnieżyce, czyli obfite opady śniegu. W połączeniu z silnym wiatrem tworzą zawieje. W przypadku występowania już pokrywy śnieżnej w połączeniu z silnym wiatrem powstaje zamieć śnieżna, która może być niebezpieczna ze względu na ograniczenie widoczności. Drobny opad w postaci małych ziarenek lodu poniżej średnicy 1 mm to śnieg ziarnisty. Większy opad kulistych bryłek (od 1 do 15 mm) tworzy krup śnieżne. Natomiast mogące wystąpić przez cały rok opadające bryłki lodu powyżej 15 mm to nic innego jak grad.

 

Zima to doskonały czas na spacery oraz edukację. Pokrywa śnieżna z radością informuje nas o żyjących w lesie dzkich zwierzętach, dzięki tropom widocznym na śniegu.

 

Zachęcamy do pobrania oraz korzystania podczas leśnych, zimowych wędrówek z kluczu do ropoznawania tropów zwierząt "Czyj to trop". W mgnieniu oka nudny spacer stanie się ciekawą, edukacyjną przygodą.