Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 24 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 121 tys. m sześć. drewna.
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).
W Nadleśnictwie Kliniska pozyskano w 2024 roku 125 500 m³ drewna ogółem, w tym: grubizna - 120 465 m³ (iglasta- 109 117 m3, liściasta- 11 348 m3), drobnica - 5 452 m³ (iglasta- 4 344 m3, liściasta- 1 108 m3), wielkowymiarowe – 41 423 m³ (iglaste 40 201 - m3, liściaste- 1 222 m3) .
W Nadleśnictwie Kliniska na 2025 rok zaplanowano pozyskanie 116 300 m3 drewna ogółem, w tym: grubizna-111 500 m3 (iglasta - 98 700 m3, liściasta - 12 800 m3), drobnica - 4800 m3 (iglasta - 3 800m3, liściasta - 1000 m3), wielkowymiarowe – 41 423 m3 (iglaste - 39 283 m3, liściaste - 2 140m3).
Znaczną większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk i dąb.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kliniska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Tacy odbiorcy zakupują surowiec na specjalnych portalach stworzonych przez Lasy Państwowe. Są to: Portal Leśno-Drzewny i Portal E-drewno.
Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej.
Zapoznaj się z ofertą detalicznej sprzedaży drewna Nadleśnictwa Kliniska
Najnowsze aktualności
Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie
Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie
Po raz kolejny czołowi strzelcy naszej dyrekcji stanęli w szranki „Zawodów Strzeleckich o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie". W sobotę – 1.X.2016 r., wcześnie rano, na strzelnicę szczecińskiego Związku Łowieckiego w Pucicach przyjechali przedstawiciele poszczególnych nadleśnictw, panie i panowie, aby rywalizować o miano najlepszej drużyny i najlepszego strzelca indywidualnie. I tak, w ramach wielofunkcyjnej imprezy pracowniczej – łączącej w sobie, doskonalenie umiejętności strzeleckich, integrację i edukację łowiecką – tak jak poprzednio i teraz również rozpoczęto rywalizację sportową, która przebiegała w atmosferze koleżeńskiej, a miejscem do wspólnych dyskusji i komentarzy stały się ławki, przy których, podczas posiłków przyrządzonych na ruszcie, uczestnicy dzielili się wzajemnymi wrażeniami.
Zawody, w sposób profesjonalny, przeprowadzili sędziowie z PZŁ w Szczecinie i pod ich okiem dokonano wyłonienia mistrzów i to w różnych kategoriach.
Wyniki strzelań ukształtowały się następująco:
ZESPOŁOWO:
1 miejsce – Nadleśnictwo Bogdaniec 1262 pkt,
2 miejsce – Nadleśnictwo Mieszkowice 1211 pkt,
3 miejsce – Nadleśnictwo Rzepin 1136 pkt.
INDYWIDUALNIE:
1 miejsce – Michał Szlachetka (Nadleśnictwo Skwierzyna) 445 pkt,
2 miejsce – Adrian Kocoń (Nadleśnictwo Bogdaniec) 444 pkt,
3 miejsce – Piotr Żołędziowski (Nadleśnictwo Trzebież) 431 pkt.
Najlepszy wynik w strzelaniu kulą uzyskał Waldemar Surma (Nadleśnictwo Nowogard) wynikiem – 187 pkt,
Najlepszy wynik w strzelaniu śrutem uzyskał Michał Szlachetka (Nadleśnictwo Skwierzyna wynikiem )– 275 pkt.
W klasyfikacji „Dian" najlepszą okazała się Anna Stanecka (Nadleśnictwo Smolarz) – zdobywając 278 pkt, która to również uzyskała najlepszy wynik, spośród pań, w strzelaniu śrutem – 140 pkt.
Najlepszy wynik w strzelaniu kulą, spośród kobiet, uzyskała Katarzyna Kośka (RDLP Szczecin) zdobywając – 140 pkt.
Po ogłoszeniu wyników przez Sędziego Głównego zawodów – dekoracji zwycięzców dokonała, w asyście sędziego głównego oraz kierownictwa Nadleśnictwa Kliniska Pani Maria Brzozowska – Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie ds. Rozwoju.
Po zakończeniu ceremonii dekoracji, wręczeniu pucharów oraz skromnych nagród zwycięzcom, dziękując wszystkim za udział, Pani Dyrektor dokonała uroczystego zamknięcia zawodów. Zwycięska drużyna opuściła flagę Lasów Państwowych, która powiewała podczas trwania zmagań sportowych. W atmosferze dobrej koleżeńskiej zabawy i wzajemnych gratulacji uczestnicy rozjechali się do domów.
Tekst. R. Kucharski
fot. K. Cackowska