Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 24 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 121 tys. m sześć. drewna.
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).
W Nadleśnictwie Kliniska pozyskano w 2024 roku 125 500 m³ drewna ogółem, w tym: grubizna - 120 465 m³ (iglasta- 109 117 m3, liściasta- 11 348 m3), drobnica - 5 452 m³ (iglasta- 4 344 m3, liściasta- 1 108 m3), wielkowymiarowe – 41 423 m³ (iglaste 40 201 - m3, liściaste- 1 222 m3) .
W Nadleśnictwie Kliniska na 2025 rok zaplanowano pozyskanie 116 300 m3 drewna ogółem, w tym: grubizna-111 500 m3 (iglasta - 98 700 m3, liściasta - 12 800 m3), drobnica - 4800 m3 (iglasta - 3 800m3, liściasta - 1000 m3), wielkowymiarowe – 41 423 m3 (iglaste - 39 283 m3, liściaste - 2 140m3).
Znaczną większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk i dąb.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kliniska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Tacy odbiorcy zakupują surowiec na specjalnych portalach stworzonych przez Lasy Państwowe. Są to: Portal Leśno-Drzewny i Portal E-drewno.
Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej.
Zapoznaj się z ofertą detalicznej sprzedaży drewna Nadleśnictwa Kliniska
Najnowsze aktualności
MOJA KREW - MOJA OJCZYZNA
MOJA KREW - MOJA OJCZYZNA
W dniu 15.12.2024 r. odbył się piknik patriotyczno-zdrowotny pod nazwą "MOJA KREW - MOJA OCZYZNA", którego organizatorem był Odział Klubu HDK Legion w Szczecinie. Nasze Nadleśnictwo miało przyjemność tego dnia obsługiwać stoisko promocyjno - edukacyjne dla zebranych na wydarzeniu osób.
Do Mobilnego Punktu Poboru Krwi zgłosiło się 38 osób, a zebrano łącznie nieco ponad 14 litrów krwi.
Ogromne gratulacje dla organizatorów akcji oraz dla osób biorących w niej udział!