Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 24 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 121 tys. m sześć. drewna.
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).
W Nadleśnictwie Kliniska pozyskano w 2023 roku 125 500 m³ drewna ogółem, w tym: grubizna - 120 000 m³, drobnica - 5 500 m³, wielkowymiarowe – 37 623 m³ oraz drewno przeznaczone na cele opałowe - 5500 m³.
W Nadleśnictwie Kliniska na 2024 rok zaplanowano pozyskanie 125 500 m3 drewna ogółem, w tym: grubizna-120 000m3 (iglasta- 106 900 m3, liściasta- 13 100 m3), drobnica-5 500 m3 (iglasta- 4 800m3, liściasta- 700 m3) wielkowymiarowe – 37 623 m3 (iglaste-35 925 m3, liściate-1 698 m3).
Znaczną większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk i dąb.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kliniska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Tacy odbiorcy zakupują surowiec na specjalnych portalach stworzonych przez Lasy Państwowe. Są to: Portal Leśno-Drzewny i Portal E-drewno.
Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej.
Zapoznaj się z ofertą detalicznej sprzedaży drewna Nadleśnictwa Kliniska
Najnowsze aktualności
Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże "
Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże "
Nadleśnictwo Kliniska wspólnie z Nadleśnictwem Gryfino serdecznie zapraszają pełnoletnich mieszkańców powiatów: goleniowskiego, gryfińskiego, stargardzkiego i Miasta Szczecin do udziału w XXII edycji konkursu fotograficznego "Leśne pejzaże" - etap II.
Tematyka prac ma dotyczyć jesiennej doliny rzeki Iny (nadrzeczne łąki, lasy, Zagroda pokazowa Konika Polskiego) oraz Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.
Motywami przewodnimi zdjęć mogą być: jesienny krajobraz (w ujęciu ogólnym) lub pojedyncze elementy krajobrazu (prezentowane np. poprzez makrofotografię owoców, liści, kwiatów, ciekawe obiekty architektury, zwierzęta itp.).
Celem konkursu jest uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie", rozpowszechnianie idei fotografowania jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, rozwijanie przyrodniczych zainteresowań, prezentacja dorobku uczestników konkursu.
Termin nadsyłania prac - 20 październik 2023 roku.