Wydawca treści Wydawca treści

urządzanie lasu

Podstawą prowadzenia wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Lasach Państwowych, mającej na celu powszechną ochronę lasów, trwałość ich utrzymania przy ciągłym i zrównoważonym wykorzystaniu wszystkich ich funkcji oraz powiększanie zasobów leśnych jest plan urządzenia lasu. Jest to dokument opracowywany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat (w uzasadnionych przypadkach może być opracowany na okres krótszy, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej), zawierający opis  i ocenę stanu lasu oraz określający cele i zadania prowadzonej gospodarki leśnej.

Plany urządzenia lasu wykonywane są przez specjalistyczne jednostki m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Po przeprowadzeniu konsultacji z udziałem społeczeństwa, plany urządzenia lasu zatwierdzane są decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu gospodarowania na terenach leśnych wraz ze wskazaniem celów i zadań do wykonania, uwzględniających zarówno aspekt przyrodniczy jak i ekonomiczny funkcjonowania nadleśnictwa oraz wszystkie funkcje lasu wymaga wykorzystania wiedzy z wielu dziedzin takich jak: ochrona przyrody, botanika, siedliskoznastwo, gleboznawstwo,  klimatologia i in.

Sporządzenie planu urządzenia lasu poprzedzają prace terenowe, które polegają na dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu lasu. Wykonawca planu określa takie cechy lasu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W pracach tych wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia techniki jak skaning laserowy,  dane pozyskane z analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych, NMT, NMPT. Dane uzyskane z pomiarów, analiz i obserwacji odzwierciedlane są m.in. na mapach numerycznych (LMN), będących częścią informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia zebrane dane.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • Opis lasów i gruntów, w tym gruntów przeznaczonych do zalesienia
  • Określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi)
  • Analizę gospodarki leśnej w minionym okresie
  • Program ochrony przyrody

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji urządzania lasu, do pobrania tutaj.

Aktualnie obowiązujący plan urządzenia lasu dla naszego nadleśnictwa, sporządzony na okres od 01.01.2018 r. do 31.12.2027 r. można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Tekst: R.Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie.

Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie.

W upalną sobotę 25 czerwca na terenie Ośrodka Strzeleckiego im. J. Flaszy w Pucicach odbyła się kolejna edycja Zawodów Strzeleckich o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

W zawodach udział wzięło 40 zawodników z 15 jednostek.

Zawody oficjalnie otworzył nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska, następnie poczet flagowy przy akompaniamencie hymnu leśników, przystąpił do wciągnięcia flagi Lasów Państwowych na maszt, którą na zakończenie zawodów ściągnęła zwycięska drużyna.

Następnie po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa przez sędziego głównego zawodów Jacka Brzdęk, część oficjalna dobiegła końca. Nadszedł czas sportowej rywalizacji - strzelcy tym razem mierzyli swoje siły w pięcioboju myśliwskim z nową konkurencją - myśliwską osią praktyczną, która zastąpiła konkurencję bażanta oraz zająca. Emocje podgrzewane były nie tylko przez upalną tego dnia pogodę, ale także dzięki szybko zapełniającej się  tablicy wyników.

 

Po paru godzinach zmagań, wyłonieni zostali najlepsi strzelcy:

Bartosz Tomczak – pierwsze miejsce indywidualnie z wynikiem 439/500

Adrian Kocoń – drugie miejsce indywidualnie z wynikiem 438/500

Waldemar Szpila – trzecie miejsce indywidualnie z wynikiem 424/500

 

Nadleśnictwo  Bogdaniec w składzie: Adrian Kocoń, Jan Jankowski, Maciej Łukieńczuk  - pierwsze miejsce drużynowo

Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie w składzie: Waldemar Szpila, Wojciech Szpalik, Jarek Jacek Brzostowski - drugie miejsce drużynowo

Nadleśnictwo Rzepin w składzie: Bartosz Tomczak, Marek Małecki, Piotr Brzózka - trzecie miejsce drużynowo

 

Katarzyna Kośka  – najlepszy wynik w konkurencji dian

Żołędziowski Piotr – najlepszy wynik w kuli