Wydawca treści Wydawca treści

urządzanie lasu

Podstawą prowadzenia wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Lasach Państwowych, mającej na celu powszechną ochronę lasów, trwałość ich utrzymania przy ciągłym i zrównoważonym wykorzystaniu wszystkich ich funkcji oraz powiększanie zasobów leśnych jest plan urządzenia lasu. Jest to dokument opracowywany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat (w uzasadnionych przypadkach może być opracowany na okres krótszy, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej), zawierający opis  i ocenę stanu lasu oraz określający cele i zadania prowadzonej gospodarki leśnej.

Plany urządzenia lasu wykonywane są przez specjalistyczne jednostki m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Po przeprowadzeniu konsultacji z udziałem społeczeństwa, plany urządzenia lasu zatwierdzane są decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu gospodarowania na terenach leśnych wraz ze wskazaniem celów i zadań do wykonania, uwzględniających zarówno aspekt przyrodniczy jak i ekonomiczny funkcjonowania nadleśnictwa oraz wszystkie funkcje lasu wymaga wykorzystania wiedzy z wielu dziedzin takich jak: ochrona przyrody, botanika, siedliskoznastwo, gleboznawstwo,  klimatologia i in.

Sporządzenie planu urządzenia lasu poprzedzają prace terenowe, które polegają na dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu lasu. Wykonawca planu określa takie cechy lasu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W pracach tych wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia techniki jak skaning laserowy,  dane pozyskane z analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych, NMT, NMPT. Dane uzyskane z pomiarów, analiz i obserwacji odzwierciedlane są m.in. na mapach numerycznych (LMN), będących częścią informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia zebrane dane.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • Opis lasów i gruntów, w tym gruntów przeznaczonych do zalesienia
  • Określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi)
  • Analizę gospodarki leśnej w minionym okresie
  • Program ochrony przyrody

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji urządzania lasu, do pobrania tutaj.

Aktualnie obowiązujący plan urządzenia lasu dla naszego nadleśnictwa, sporządzony na okres od 01.01.2018 r. do 31.12.2027 r. można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Tekst: R.Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Konkurs skierowany był mieszkańców z powiatów gryfińskiego, goleniowskiego, stargardzkiego, Miasta Szczecin.

Konkurs miał charakter amatorski. Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 fotografie, wykonane jako czarno-białą lub kolorową odbitkę.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne samodzielnie wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” (Puszcza Bukowa-Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież). Tematem przewodnim tegorocznej edycji była turystyka i relaks w lesie. Prace ukazywać mogły sposoby spędzania wolnego czasu w leśnych zakątkach w trakcie rozmaitych, preferowanych przez autorów aktywności fizycznych (jazda na rowerze, biegi, spacery, nordic walking itp.). Prace mogły również ukazywać ciekawe, urokliwe miejsca, w których odnajdujemy spokój, ciszę, harmonię do odpoczynku od codziennego zgiełku.

Celem konkursu było: Uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”, zwrócenie uwagi na możliwość odkrywania detali przyrodniczych lasów okiem obiektywów, zachęcenie do przebywania i odpoczynku na terenach leśnych, popularyzację zdrowego trybu życia, rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, prezentacja twórczości uczestników konkursu w dziedzinie fotografii.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

I MIEJSCE –  Anna Obszyńska za pracę „Symbioza”

II MIEJSCE – Małgorzata Olczak za pracę „Samotność nad Iną”

III MIEJSCE  - Alicja Garbowska za pracę „Leśny Rajd”

WYRÓŻNIENIE– Anna Obszyńska za pracę „W bezpiecznych ramionach lasu”

WYRÓŻNIENIE – Agnieszka Bździuch za pracę „Nostalgia”

WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Olczak za pracę „Szklane sosny”

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród nastąpi w miesiącu wrześniu, o dokładnym terminie laureaci konkursu zostaną powiadomieni pocztą e-mail.