Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja zajęć dydaktycznych

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30, 604-57-43-55;  fax. 91-41-815-60

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

 

Organizacja zajęć dydaktycznych:

Zajęcia składają się z części kameralnej oraz terenowej. Oparte są na aktywnych metodach nauczania, preferują praktyczne zdobywanie wiedzy oraz kontakt ucznia z przyrodą. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy.

Zajęcia prowadzone są w lesie sąsiadującym z Ośrodkiem, w sali edukacyjno - konferencyjnej, na ścieżce spacerowo - dydaktycznej, placu dydaktycznym, sali wystawowej oraz na ścieżce edukacyjnej "Uroki doliny Iny"  z wykorzystaniem posiadanych środków dydaktycznych.

Scenariusze spotkań dostosowane są do wieku i poziomu zainteresowań uczestników, a także pór roku. Nauczyciele mogą także zorganizować zajęcia z grupą szkolną we własnym zakresie w oparciu  o istniejącą bazę dydaktyczną i terenową po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikami Ośrodka.

W pobliżu Ośrodka znajduje się ścieżka spacerowo – dydaktyczna. Długość ścieżki wynosi około 3 km, a czas jej przemarszu zajmuje około 45 minut. Znajduje się na niej 11 przystanków dydaktycznych.

W miejscowości Zabród rozpoczyna się trasa 4 km ścieżki edukacyjnej "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki przebiega przez tereny leśne, nadrzeczne łąki oraz przy starorzeczu Iny. Znajduje się na niej 17 przystanków edukacyjnych.

Istnieje możliwość organizacji zajęć przy Zagrodzie pokazowej konika polskiego.

Zajęcia odbywają się w grupach do 25 osób oraz 2 opiekunów. Podczas zajęć za bezpieczeństwo grupy odpowiada nauczyciel lub opiekun.

Zarządzenie nr 52/2020

Zasady korzystania z oferty edukacyjnej w czasach pandemii COVID-19.

Załączniki do Zasad korzystania z oferty edukacyjnej

 

Terminy: zajęcia prowadzone są w ciągu całego roku kalendarzowego. Z uwagi na duże zainteresowanie ofertą Ośrodka prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu (osobiście lub telefonicznie). Przyjazd należy potwierdzić 10 dni przed wyznaczoną datą (telefonicznie, mailem lub faxem). Nie potwierdzenie wcześniej zarezerwowanego terminu jest  jednoznaczne z rezygnacją z zajęć. 

Dojazd: we własnym zakresie autobusem, samochodem, pociągiem jadącym trasą Szczecin - Goleniów (należy wysiąść na stacji Kliniska).

Koszty 

  • Zajęcia dydaktyczne dla grup szkolnych 2,0 zł od osoby+obowiązujący podatek VAT
  • Zajęcia dydaktyczne dla zorganizowanych grup dorosłych - 2,5 zł od osoby + obowiązujący podatek VAT   
  • Istnieje możliwość zorganizowania odpłatnego ogniska -  ognisko (od grupy szkolnej)  - 60 zł brutto                        

Zgłoszenia na zajęcia przyjmujemy: na sezon wiosenno-letni 2021 od dnia 04 stycznia 2021r., na sezon jesienno-zimowy 2021/2022 od dnia 02 czerwca 2021r.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej czynny jest od poniedziałku do piątku w godz.7.00-15.00.

Informacje dotyczące organizacji zajęć można uzyskać pod nr tel. 91-43-121-30, 604-57-43-55.

 

TEMATY ZAJĘĆ DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH

TEMATY ZAJĘĆ DLA KLAS I-III

TEMATY ZAJĘĆ DLA KLAS IV-VIII

TEMATY ZAJĘĆ DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg po leśne runo

Bieg po leśne runo

W piękną majową sobotę, w Dniu Polskiej Niezapominajki - 15 maja br. na trasach Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Kliniska odbyła się edukacyjno-sportowa impreza na orientację „Bieg po leśne runo”. Wydarzenie skierowane było do grup rodzinnych, w którym uczestniczyło 15 drużyn rodzinnych. Współorganizatorem imprezy było Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin. Uczestnicy imprezy mieli do pokonania jedną z wybranych przez siebie tras (zielona – 2,5km; niebieska -3 km; czarna - 4km). Trasy można było pokonać marszem lub biegiem. Uczestnicy zdecydowali się na przejście tras marszem. Na trasach, na uczestników imprezy na orientację czekały nie tylko punkty kontrolne, na których należało potwierdzić swoją obecność na karcie kontrolnej, ale również zadania przygotowane przez leśników. Nie obyło się bez rozpoznawania gatunków leśnych drzew i krzewów oraz odgadywania produktów z drewna, które otaczają nas w codziennym życiu. Leśnicy przygotowali również stoisko promocyjno-edukacyjne na którym można było otrzymać informacje o pracy leśnika oraz wziąć udział w konkursie wiedzy leśnej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe drewniane medale oraz pakiety materiałów promocyjno-edukacyjnych przydatnych podczas wędrówek po lesie. Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc z każdej trasy czekały nagrody a dla rodzin z pierwszym miejscem dodatkowo statuetki z szyszką świerka. Uczestnicy imprezy na orientację już wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach.