Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 604073033 (w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00), poza okresem lęgowym pod nr tel. 91 4312124 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zwalczanie barczatki sosnówki

Zwalczanie barczatki sosnówki

Barczatka sosnówka (Dendrolimus pini L.) jest pierwotnym szkodnikiem sosny, którego gąsienice żerują na sośnie w drzewostanach średnich i starszych klas wieku na słabych siedliskach. Rójka tego gatunku przypada na przełom lipca i sierpnia, natomiast od połowy sierpnia lęgną się pierwsze gąsienice, które z czasem wędrują w korony drzew gdzie ogryzają igły sosny.

W związku ze stwierdzonym nadmiernym rozwojem liczebności gąsienic barczatki sosnówki, w dniach 23-27.04.2024 roku na terenie Nadleśnictwa Kliniska wykonano zabieg agrolotniczy biopreparatem FORAY 76B, bezpiecznym dla innych organizmów. Po zabiegu przeprowadzono kontrolę skuteczności odnotowując ilość gąsienic na wybranych drzewach. Stwierdzono, że średnia śmiertelność w/w szkodnika wyniosła 96%, co pozwala zaklasyfikować zabieg jako skuteczny.