Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 604073033 (w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00), poza okresem lęgowym pod nr tel. 91 4312124 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej już za nami

Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej już za nami

W sobotę 2 października br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyła się kolejna edycja Wielkiego Grzybobrania w Puszczy Goleniowskiej.

Leśnicy z Nadleśnictwa Kliniska już od wielu lat zapraszają okolicznych mieszkańców do wzięcia udziału w grzybowych zawodach i jednocześnie do aktywnego spędzania czasu na łonie natury. W Tegorocznej edycji wzięło udział aż 108 osób zebranych w 31 drużynach.  Łącznie wszyscy uczestnicy zebrali 130 kg leśnego przysmaku. Dla 3 najlepszych drużyn przewidziano piękne grzybowe statuetki oraz kosze pełne nagród.

I miejsce otrzymał Pan Paweł wraz z synem mający kosze pełne prawdziwków o wadze prawie 15 kg!

II miejsce zajęła drużyna Pani Haliny z wynikiem 8,65 kg

III miejsce zdobyła drużyna Pani Anny mająca w swoich koszykach 7,59 kg grzybów.

 

Każda drużyna podczas rejestracji otrzymała numer startowy, a także pakiet zawierający m.in. bawełnianą torbę, specjalny nożyk do zbioru grzybów oraz folder o grzybach jadalnych i trujących.

Na każdego uczestnika po zakończonych zbiorach czekała gorąca zupa grzybowa. Chętni mogli również spróbować burgerów z dzika oraz innych przysmaków z dziczyzny serwowanych w food tracku DOBRE Z LASU.

   

 

 

      

 

 

 

 

 

 

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Na stanowisku edukacyjnym dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w konkursach wiedzy o lesie, nauczyć się rozpoznawania grzybów trujących i jadalnych, a także zapoznać się z pracą leśnika. Każda osoba otrzymała upominek, a chętne dzieci mogły nabić okolicznościowy numerek wraz z symbolem Lasów Państwowych na plaster drewna.

 

Cieszymy się z tak dużego zainteresowania tą formą aktywnego spędzania czasu
w lesie i już dziś zapraszamy wszystkich na kolejną edycję
Wielkiego Grzybobrania w Puszczy Goleniowskiej w 2022 roku!