Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 604073033 (w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00), poza okresem lęgowym pod nr tel. 91 4312124 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mniszka w pułapce

Mniszka w pułapce

Przełom czerwca i lipca to czas, gdy w lesie podczas spaceru napotkać można wiszącą na drzewie pułapkę feromonową. Plastikowy lejek, do tego zwykły woreczek, ale pozory mogą mylić, w środku znajduje się feromon, który ma na celu zwabienie samców brudnicy mniszki (Lymantria monacha). Jest to motyl z rodziny mrocznicowatych, podrodziny brudnicowatych, którego ubarwienie może przybrać formę jasną, szarą albo czarną. Gąsienice brudnicy mniszki żywią się igłami drzew, np. sosny, gdy występują w ogromnej ilości powodują gołożery, czyli pozostawiają drzewa pozbawione igieł. Leśnicy wywieszając pułapki kontrolują liczbę samców, dzięki temu ustalają termin rozpoczęcia i kulminacji rójki. Jest to moment, gdy w lesie pojawia się najwięcej samic brudnicy mniszki. Wtedy leśnicy obserwują drzewa i wypatrują siedzących na korze samic brudnicy miniszki. Metoda pozwala określić stopień zagrożenia drzewostanów. Pułapki feromonowe pełnią ważną rolę w ochronie lasu, niestety co roku niektóre z nich są niszczone albo znikają z lasu. Drodzy turyści przebywając w lesie nie niszczcie pułapek.

Tekst: Marta Drozda