Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspólnie posprzątaliśmy las

Wspólnie posprzątaliśmy las

11 października br. w ramach akcji „Sprzątanie świata” odbyło się wydarzenie promocyjno-edukacyjne pn. „Posprzątajmy las” organizowane przez Nadleśnictwo Goleniów przy współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Kliniska. Impreza ta miała na celu promowanie proekologicznych zachowań, dbania o czystość lasów oraz poszanowania środowiska, jak również zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

Frekwencja nie zawiodła. Wszystkich uczestników było ok. 200, z których większość stanowili uczniowie szkół podstawowych w Goleniowie, oraz przedszkolaki ze szkoły nr3 w Helenowie. Wszystkie dzieci dzielnie sprzątały okoliczne lasy.

Po wykonaniu zadania i zebraniu naprawdę „góry śmieci” przyszedł czas na zasłużony posiłek. Zupa grochowa i pieczone na ognisku kiełbaski szybko regenerowały siły.