Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej

Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej

 

NADLEŚNICTWO KLINISKA ZAPRASZA NA

WIELKIE, GRZYBOWE ZAWODY !!

 

            Przyłącz się do najbardziej kultowych, wczesno jesiennych zawodów! W tym roku Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej odbędzie się w dniu 2 października

Do wygrania nagrody niespodzianki!

Jak wziąć udział?

Dobierz swój zespół od 2 do 5 osób, lub weź udział indywidulanie!

Przed wyjściem na grzyby, przyjdź przed Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska (Pucko 1, 72-123 Kliniska Wielkie), aby się zarejestrować.

Drużyny rodzinne zobligowane są do uprzedniego zgłoszenia swojego uczestnictwa w zawodach w formie elektronicznej do dnia 30 września br. (kartę zgłoszeń – zał. nr 1 do regulaminu należy przesłać na adres kliniska@szczecin.lasy.gov.pl lub przekazać osobiście w dniu imprezy w godz. 9:30 – 10:00

Zapisane drużyny otrzymają numer startowy na swoje wiaderko lub koszyk

Z zebranymi grzybami wróć do godziny 13:00

My zważymy grzyby oraz zaklasyfikujemy Twój wynik.