Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty edukacyjne pt. "Drewno - surowiec niezwykły"

Warsztaty edukacyjne pt. "Drewno - surowiec niezwykły"

 

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska serdecznie zaprasza dzieci w wieku od 6 lat wraz rodzicami na warsztaty edukacyjne pt. "Drewno - surowiec niezwykły".

Warsztaty odbędą się w dniu 18.09.2021 r. w godz. 10.45-14.00.

W programie m.in. prelekcja „Czy to z drewna? wraz z quizem, składanie drewnianej budki lub karmnika, warsztaty malowania na drewnie, gry i zabawy.

 

Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń !

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 15 września br. do godziny 14.00

 

Wypełnione karty zgłoszeń należy przesłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres : edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Materiały do pobrania