Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Konkurs skierowany był mieszkańców z powiatów gryfińskiego, goleniowskiego, stargardzkiego, Miasta Szczecin.

Konkurs miał charakter amatorski. Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 fotografie, wykonane jako czarno-białą lub kolorową odbitkę.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne samodzielnie wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” (Puszcza Bukowa-Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież). Tematem przewodnim tegorocznej edycji była turystyka i relaks w lesie. Prace ukazywać mogły sposoby spędzania wolnego czasu w leśnych zakątkach w trakcie rozmaitych, preferowanych przez autorów aktywności fizycznych (jazda na rowerze, biegi, spacery, nordic walking itp.). Prace mogły również ukazywać ciekawe, urokliwe miejsca, w których odnajdujemy spokój, ciszę, harmonię do odpoczynku od codziennego zgiełku.

Celem konkursu było: Uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”, zwrócenie uwagi na możliwość odkrywania detali przyrodniczych lasów okiem obiektywów, zachęcenie do przebywania i odpoczynku na terenach leśnych, popularyzację zdrowego trybu życia, rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, prezentacja twórczości uczestników konkursu w dziedzinie fotografii.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

I MIEJSCE –  Anna Obszyńska za pracę „Symbioza”

II MIEJSCE – Małgorzata Olczak za pracę „Samotność nad Iną”

III MIEJSCE  - Alicja Garbowska za pracę „Leśny Rajd”

WYRÓŻNIENIE– Anna Obszyńska za pracę „W bezpiecznych ramionach lasu”

WYRÓŻNIENIE – Agnieszka Bździuch za pracę „Nostalgia”

WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Olczak za pracę „Szklane sosny”

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród nastąpi w miesiącu wrześniu, o dokładnym terminie laureaci konkursu zostaną powiadomieni pocztą e-mail.