Wydawca treści Wydawca treści

RODO

 

Inspektor Ochrony Danych :

Karolina Kaczmarek

e-mail: rodo@szczecin.lasv.gov.pl

tel.: 91 432 87 12

 

Zastępca Inspektora Ochrony Danych :

Grzegorz Makowski

e-mail: rodo@szczecin.lasy.gov.pl

tel.: 692471113

 
 
Poniżej zamieszczamy politykę prywatności (do pobrania w formacie PDF).

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zima w Puszczy Goleniowskiej

Zima w Puszczy Goleniowskiej

W lasach Puszczy Goleniowskiej nastała prawdziwa zima. Długowyczekiwany przez wszystkich śnieg, w końcu pokrył swym białym puchem korony i pnie drzew, niższe drzewa i krzewy oraz ściółkę leśną.

 

Warto przypomnieć, że śnieg jest opadem atmosferycznym. Powstaje w chmurach, gdzie w wyniku resublimacji para wodna krystalizuje się tworząc kryształki lodu. Następnie łączy się w płatki śniegu, a po opadnięciu na ziemię tworzy pokrywę śnieżną.

 

Język polski obfituje w wiele nazw i definicji zjawisk atmosferycznych. Wyróżniamy różne rodzaje opadów śnieżnych. Najbardziej spektakularne i efektowne są śnieżyce, czyli obfite opady śniegu. W połączeniu z silnym wiatrem tworzą zawieje. W przypadku występowania już pokrywy śnieżnej w połączeniu z silnym wiatrem powstaje zamieć śnieżna, która może być niebezpieczna ze względu na ograniczenie widoczności. Drobny opad w postaci małych ziarenek lodu poniżej średnicy 1 mm to śnieg ziarnisty. Większy opad kulistych bryłek (od 1 do 15 mm) tworzy krup śnieżne. Natomiast mogące wystąpić przez cały rok opadające bryłki lodu powyżej 15 mm to nic innego jak grad.

 

Zima to doskonały czas na spacery oraz edukację. Pokrywa śnieżna z radością informuje nas o żyjących w lesie dzkich zwierzętach, dzięki tropom widocznym na śniegu.

 

Zachęcamy do pobrania oraz korzystania podczas leśnych, zimowych wędrówek z kluczu do ropoznawania tropów zwierząt "Czyj to trop". W mgnieniu oka nudny spacer stanie się ciekawą, edukacyjną przygodą.