Wydawca treści
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.
Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 50 pomników przyrody:
- 31 dębów szypułkowych,
- klon zwyczajny,
- kasztanowiec biały,
- aleja dębu czerwonego,
- 3 buki pospolite,
- aleja dębu szypułkowego,
- lipa drobnolistna „Anna",
- 6 daglezji zielonych,
- dąb bezszypułkowy,
- lipa drobnolistna,
- wiąz szypułkowy,
- źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
- "Bobrowe Źródlisko" - źródło
Najciekawsze pomniki to:
Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce
Najnowsze aktualności
Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie.
Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie.
W upalną sobotę 25 czerwca na terenie Ośrodka Strzeleckiego im. J. Flaszy w Pucicach odbyła się kolejna edycja Zawodów Strzeleckich o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
W zawodach udział wzięło 40 zawodników z 15 jednostek.
Zawody oficjalnie otworzył nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska, następnie poczet flagowy przy akompaniamencie hymnu leśników, przystąpił do wciągnięcia flagi Lasów Państwowych na maszt, którą na zakończenie zawodów ściągnęła zwycięska drużyna.
Następnie po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa przez sędziego głównego zawodów Jacka Brzdęk, część oficjalna dobiegła końca. Nadszedł czas sportowej rywalizacji - strzelcy tym razem mierzyli swoje siły w pięcioboju myśliwskim z nową konkurencją - myśliwską osią praktyczną, która zastąpiła konkurencję bażanta oraz zająca. Emocje podgrzewane były nie tylko przez upalną tego dnia pogodę, ale także dzięki szybko zapełniającej się tablicy wyników.
Po paru godzinach zmagań, wyłonieni zostali najlepsi strzelcy:
Bartosz Tomczak – pierwsze miejsce indywidualnie z wynikiem 439/500
Adrian Kocoń – drugie miejsce indywidualnie z wynikiem 438/500
Waldemar Szpila – trzecie miejsce indywidualnie z wynikiem 424/500
Nadleśnictwo Bogdaniec w składzie: Adrian Kocoń, Jan Jankowski, Maciej Łukieńczuk - pierwsze miejsce drużynowo
Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie w składzie: Waldemar Szpila, Wojciech Szpalik, Jarek Jacek Brzostowski - drugie miejsce drużynowo
Nadleśnictwo Rzepin w składzie: Bartosz Tomczak, Marek Małecki, Piotr Brzózka - trzecie miejsce drużynowo
Katarzyna Kośka – najlepszy wynik w konkurencji dian
Żołędziowski Piotr – najlepszy wynik w kuli