Wydawca treści
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.
Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:
- 30 dębów szypułkowych,
- klon zwyczajny,
- kasztanowiec biały,
- aleja dębu czerwonego,
- 6 buków pospolitych,
- aleja dębu szypułkowego,
- lipa drobnolistna „Anna",
- 6 daglezji zielonych,
- 2 dęby bezszypułkowe,
- lipa drobnolistna,
- 2 wiązy szypułkowe,
- źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
- "Bobrowe Źródlisko" - źródło
Najciekawsze pomniki to:
Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce
Najnowsze aktualności
100 lecie odzyskania niepodległości w Stargardzie
100 lecie odzyskania niepodległości w Stargardzie
Ciepła słoneczna niedziela potrafi zachwycać nie tylko pogodą, zwłaszcza w gronie najbliższych. Kłębiące się przed naszym stoiskiem tłumy rodziców, dzieci i dziadków są tego najlepszym dowodem. Byliśmy tam z Wami. Dla lasu, dla ludzi! Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości pt. „Białoczerwony konwój #Moja NIEPODLEGŁA w Stargardzie”. U boku Policji, Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej i Banku Polskiego staliśmy my, leśnicy. Jesteśmy z wami od 1920r. wraz z powołaniem zarządów okręgowych lasów państwowych. Dziękujemy Wam za te wszystkie minione lata, a zwłaszcza za ten gwar wokół naszego stoiska. W grach i zabawach edukacyjnych nie brali udziału tylko najmłodsi, ale co najważniejsze także rodzice i dziadkowie. Wasze uśmiechy, uściski dłoni i ciepłe słowa zapadną w naszych sercach na długo. Dziękujemy!
Tekst: Paweł Mazur