Nadleśnictwo Kliniska od lat jest jednym z najbardziej palnych jednostek
w Polsce. W minionym roku pożarów mieliśmy najwięcej, w latach wcześniejszych byliśmy
w pierwszej trójce, jeśli chodzi o ilość takich zdarzeń.
Zaewidencjonowaliśmy od początku trwania aktualnego sezonu aż 45 pożarów. Łączna ich powierzchnia w 2021 roku to 1,42 ha, a przeciętna wielkość pożaru lasu to zaledwie 0,04 ha. Taka wielkość, przy wysokiej ilości zdarzeń, świadczy o bardzo dużej sprawności w wykrywaniu i skuteczności zwalczania tych niebezpiecznych dla przyrody przypadków.
Spaleniu najczęściej ulegała pokrywa gleby, a straty powstałe w wyniku pożarów lasu oszacowano na 11 800 zł.
Zaznaczyć tu należy, że Lasy Państwowe wzięły na siebie całość spraw i kosztów związanych z wykrywaniem i dogaszaniem pożarów. Jesteśmy także jedynym dysponentem floty samolotów i śmigłowców służących do gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych
w kraju. I to Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe finansuje w pełni jej utrzymanie.
Często trudno nam ustalić sprawcę pożaru, Większość przypadków została zaewidencjonowana jako: „z przyczyn nieustalonych”.
W akcjach gaśniczych na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kliniska w 2021 roku uczestniczyło ogółem 31 samochodów pożarniczych Państwowej Straży Pożarnej,
22 samochodów pożarniczych Ochotniczej Straży Pożarnej i 10 samolotów gaśniczych.
Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji bezpośredniej
w ochronie przeciwpożarowej lasu na terenie Nadleśnictwa Kliniska, za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczne działania w likwidowaniu zarzewi ognia oraz skutków zagrożeń.
Ochrona przeciwpożarowa lasów polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę lasów jako środowiska i mienia przed pożarem poprzez trzy sposoby:
1) zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru lasu;
2) zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru lasu;
3) prowadzenie działań ratowniczych, w tym w szczególności działań gaśniczych.
Pożar lasu to niekontrolowany w czasie i przestrzeni samopodtrzymujący się proces spalania roślinnych i glebowych elementów środowiska leśnego charakteryzujący się emisją cieplną
i dymu oraz któremu towarzyszą zazwyczaj płomienie, wywołujący na ogół straty w środowisku ekologicznym i mieniu, a także zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt.
Główne zagrożenia pożarowe w Nadleśnictwie Kliniska:
- linie kolejowe relacji Szczecin – Świnoujście oraz Szczecin – Stargard drogi:
- ekspresowe i krajowe: nr 3 i nr 10,
- wojewódzkie: nr 142 i inne,
- parkingi i miejsca postoju zlokalizowane przy drogach,
- penetracja lasów przez lokalną ludność oraz turystów,
- linie energetyczne przechodzące przez tereny leśne,
- Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Torfowisko Reptowo”.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe drzewostanów Nadleśnictwa Kliniska:
- Zapewnienie wymaganej ilości wody – punkty czerpania wody (PCW).
Nadleśnictwo Kliniska posiada 13 własnych PCW spełniających wymagania,
z pięcioma właścicielami prywatnymi zostały podpisano porozumienia, na mocy których w przypadku pożaru jednostki LP mogą korzystać z zaopatrzenia wodnego.
- Dojazdy pożarowe.
Nadleśnictwo Kliniska posiada 53 dojazdy pożarowe spełniające parametry określone w Instrukcji ochrony przeciwpożarowej lasu.
- Monitoring terenów leśnych.
Teren Nadleśnictwa Kliniska jest monitorowany przez system dwóch kamer telewizji przemysłowej umieszczonych na wieżach przeciwpożarowych, zlokalizowanych:
- przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska - wieża żelbetowa o wysokości
48,5 m n.p.t. - przy siedzibie leśnictwa Cisewo w miejscowości Reptowo - maszt ze strunobetonu
o wysokości 45 m n.p.t.
- Prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu.
Celem prognozowania jest określenie możliwości zaistnienia pożaru, wyrażonej stopniem zagrożenia pożarowego lasu. Stopień zagrożenia pożarowego lasu decyduje o zadaniach i przedsięwzięciach organizacyjnych, które powinny być podjęte przez służbę leśną.
Stopień ten jest ustalany o godzinie 9.00 i 13.00 na podstawie pomiarów parametrów meteorologicznych (temperatury i wilgotności względnej powietrza oraz dobowej sumy opadu atmosferycznego) a także wilgotności ściółki sosnowej, będącej wskaźnikowym materiałem palnym, ze względu na dominujący udział sosny w polskich lasach.
Określanie stopnia zagrożenia pożarowego lasu wykonywane jest przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych z wykorzystaniem własnej, zautomatyzowanej sieci meteorologicznych punktów pomiarowych, która obejmuje prognostyczne i pomocnicze punkty pomiarowe, usytuowane na terenach leśnych.
5. Okresowy zakaz wstępu do lasu.
Wprowadzany jest przez Nadleśniczego, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez
5 kolejnych dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa niż 10%.
6. Baza sprzętu przeciwpożarowego.
Wyposażenie zgodne z Instrukcją ochrony przeciwpożarowej lasu: hydronetki plecakowe, tłumice, szpadle, motopompa pływająca, środek pianotwórczy.
7. Obsługa ochrony przeciwpożarowej.
Szybkie wykrywanie pożarów było możliwe dzięki osobom dyżurującym w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym oraz kierowcy samochodu patrolowo – gaśniczego. Nadleśnictwo Kliniska posiada własny samochód patrolowo – gaśniczy Toyota Hillux ze zbiornikiem o pojemności 400l. l
8. Pracownicy nadleśnictwa.
Ogromną rolę odegrają pracownicy Nadleśnictwa, osoby pełniące funkcje Pełnomocników Nadleśniczego oraz specjaliści Służby Leśnej, Leśniczowie i Podleśniczowie, którzy w przypadku powstania zagrożenia są na miejscu i dozorują obszar pożarzyska do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pobliskich drzewostanów.
- Straż pożarna.
Nieoceniony jest również wysiłek jednostek PSP oraz OSP, bez których pomocy nie udałoby się opanować niszczącego działania ognia.
- Mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Duży wkład wykrywania zarzewi ognia mają także osoby, które przebywają w lesie. Czy to turyści, czy mieszkańcy okolicznych miejscowości. Ich szybkie sygnały daja nam szansę na szybką reakcję i podejmowanie walki z żywiołem w najszybszym możliwym czasie.
Jak zachować się podczas pożaru lasu?
Jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni, a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia.
Jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych środków należy wówczas:
- sprawdzić czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – UCIEKAĆ !!!
- sprawdzić, co się pali, ustalić dokładny „adres” pożaru,
- zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia,
- zaalarmować Straż Pożarną 998, policję 997,
skorzystać z telefonu alarmowego 112,
zawiadomić osoby funkcyjne (leśniczy, strażnik leśny itp.) - podać zebrane wcześniej informacje – cechy charakterystyczne pożaru (co się pali, gdzie, czy występuje zagrożenie pożarowe dla ludzi, obszarów miejskich ?)
- podać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, numer telefonu.
Apelujemy o szczególną ostrożność podczas przebywania w okolicach terenów leśnych oraz zgłaszanie każdego niepokojącego zdarzenia bezpośrednio do Nadleśnictwa bądź na numery alarmowe. Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz używania otwartego ognia, w tym rozpalania ognisk, grilla, palenia tytoniu, również w obrębie obiektów turystycznych.
Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji !!!
Tekst: Tomasz Tomaszewicz