Aktualności Aktualności

Powrót

Półmetek sezonu pożarowego – podsumowanie

Półmetek sezonu pożarowego – podsumowanie

Temperatura powietrza powyżej 25°C, wilgotność ścioły w granicach 8 %, silne porywy wiatru oraz brak opadów to czynniki które sprawiają, że poziom zagrożenia pożarowego w lasach był w ostatnim czasie bardzo wysoki. Od początku trwania sezonu, tj. od połowy marca, zaewidencjonowaliśmy na terenach leśnych już 26 pożarów, w trakcie których spaleniu uległa pokrywa gleby o łącznej powierzchni 1,59 ha. To ilościowo zbliżony wynik do ubiegłego roku o tej samej porze.

Przyczyną większości zdarzeń jest posługiwanie się otwartym ogniem w lesie i bezpośrednio przy jego granicy - pomimo bezwzględnego zakazu. Tylko dzięki błyskawicznej reakcji dyspozytorów Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa oraz szybkiemu dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszych sił i środków, w postaci własnego samochodu patrolowo-gaśniczego, jednostek OSP i PSP, a także nieocenionemu udziałowi samolotów gaśniczych, pożary miały charakter przyziemny i udało się ugasić je w zarodku, a tylko pojedyncze zostały sklasyfikowane jako małe.

 

Las to nie tylko źródło cennego surowca, ale przede wszystkim środowisko przyrodnicze z ogromną ilością organizmów żywych, które narażone na oddziaływanie ognia niejednokrotnie tracą życie, co powoduje nieodwracalne zmiany w ekosystemie.

 

Tekst i foto M. Hapnik-Ciechalska


Nadleśnictwa i inne

noclegi pogorzelica