Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 715 gatunków roślin, 322 gatunków grzybów i porostów oraz 799 gatunków zwierząt. Około 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

 

W naszym nadleśnictwie występują 34 gatunki roślin chronionych. Ochroną ścisłą objętych jest 7 gatunków. Ochronie częściowej podlega kolejnych 27 gatunków.

Najcenniejsze gatunki roślin to m.in:

  • storczyk szerokolistny (Dactylorhiza majalis)
  • wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)
  • wrzosiec bagienny (Erica tetralix),
  • rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia),
  • bagno zwyczajne (Ledum palustre),
  • orlik pospolity (Aquilegia vulgaris),
  • długosz królewski (Osmunda regalis)

Na naszym terenie żyją też 64 gatunki zwierząt podlegających ochronie. Wśród nich ochronie ścisłej podlega 4 gatunki bezkręgowców, 6 gatunków płazów, 39 gatunków ptaków i 2 gatunków ssaków. Na szczególną uwagę zasługuje dudek (Upupa epos) - jeden z oryginalniejszych naszych ptaków. Wyróżnia się gliniastopomarańczowym ubarwieniem z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz czarnym ogonem z białą przepaską. Na głowie ma długi ruchliwy czub z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia.

W nadleśnictwie wyznaczono także strefy ochronne ostoi, miejsc rozrodu i przebywania rzadkich gatunków ptaków objętych ochroną gatunkową:

  • bielika (Haliaeetus albicilia) – 7
  • kani rudej (Milvus milvus) – 7
  • bociana czarnego (Ciconia nigra) - 5
  • włochatki (Aegolius funereus) - 5
  • kani czarnej (Milvus migrans) - 1

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WITAJ WIOSNO

WITAJ WIOSNO

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, jednak wg klimatu rozwinie się ona w pełni, gdy średnie dobowe temperatury powietrza zaczną wahać się pomiędzy 5 a 15 °C.

Wiosenne spektakle możemy zauważyć już na niebie, tam rozpoczynają się toki kruków, bielików i jastrzębi. W tym właśnie okresie ptaki te składają jaja, z których na przełomie marca i kwietnia wyklują się młode pisklęta. Podczas spacerów, wśród zeszłorocznych liści można również zobaczyć białe przebiśniegi i żółte podbiały. Pojawienie się tych kwiatów jest dowodem na przegraną zimy.

Pośród pól i lasów, słychać dźwięki nawoływania żurawi. Wiosna jest okresem, kiedy licznie zaczynają wracać do naszego kraju. Ptaki te często wybierają brzegi jezior lub starorzeczy, które są niedostępne dla ludzi i drapieżników. Kończąca się zima to okres wzmożonej aktywności drobnej zwierzyny: gryzoni i mniejszych ptaków. Właśnie teraz wytrwale kompletują materiał do budowy gniazd: zbierają puch, źdźbła traw i drobne gałązki, a nawet trociny. Wiewiórki przygotowują dziuple, adaptują stare gniazda ptaków wypełniając je mchem i porostami, by wczesną wiosną już w spokoju cieszyć się przyjściem młodych na świat. Spacerując po lesie możemy zauważyć świeżo wykopane nory w zboczach wzgórz, które staną się domem borsuków, lisów i wilków. Mamy nadzieję, że wszystko co zostało wspomniane będzie powodem który zachęci Was do spacerów lub korzystania z innej formy aktywności fizycznej w naszych lasach słuchając śpiewu ptaków i rozkoszując się widokiem otaczającej Nas zieleni.

Tekst i foto: M.Bzdęga