Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Konkurs skierowany był mieszkańców z powiatów gryfińskiego, goleniowskiego, stargardzkiego, Miasta Szczecin.

Konkurs miał charakter amatorski. Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 fotografie, wykonane jako czarno-białą lub kolorową odbitkę.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne samodzielnie wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” (Puszcza Bukowa-Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież). Tematem przewodnim tegorocznej edycji była turystyka i relaks w lesie. Prace ukazywać mogły sposoby spędzania wolnego czasu w leśnych zakątkach w trakcie rozmaitych, preferowanych przez autorów aktywności fizycznych (jazda na rowerze, biegi, spacery, nordic walking itp.). Prace mogły również ukazywać ciekawe, urokliwe miejsca, w których odnajdujemy spokój, ciszę, harmonię do odpoczynku od codziennego zgiełku.

Celem konkursu było: Uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”, zwrócenie uwagi na możliwość odkrywania detali przyrodniczych lasów okiem obiektywów, zachęcenie do przebywania i odpoczynku na terenach leśnych, popularyzację zdrowego trybu życia, rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, prezentacja twórczości uczestników konkursu w dziedzinie fotografii.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

I MIEJSCE –  Anna Obszyńska za pracę „Symbioza”

II MIEJSCE – Małgorzata Olczak za pracę „Samotność nad Iną”

III MIEJSCE  - Alicja Garbowska za pracę „Leśny Rajd”

WYRÓŻNIENIE– Anna Obszyńska za pracę „W bezpiecznych ramionach lasu”

WYRÓŻNIENIE – Agnieszka Bździuch za pracę „Nostalgia”

WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Olczak za pracę „Szklane sosny”

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród nastąpi w miesiącu wrześniu, o dokładnym terminie laureaci konkursu zostaną powiadomieni pocztą e-mail.