Wydawca treści
Certyfikat PEFC
W roku 2011 lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie poddane zostały po raz pierwszy certyfikacji w systemie PEFC a w roku bieżącym uzyskały kolejne potwierdzenie o prowadzeniu gospodarki leśnej w sposób trwały i zrównoważony.
Certyfikat PEFC jest weryfikowany w wyniku przeprowadzanych audytów okresowych, które pozwalają sprawdzić system prowadzonej gospodarki leśnej.
Certyfikat dobrej gospodarki leśnej wg systemu PEFC o numerze: PL PEFC-17/0618 ważny jest od 14 listopada 2020 r. do 13 listopada 2023 r.
Najnowsze aktualności
Światowy Dzień Mokradeł
Światowy Dzień Mokradeł
Światowy Dzień Mokradeł to ogólnoświatowa kampania, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie terenów podmokłych.
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest co roku 2 lutego. Tego dnia przypada również rocznica podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych-traktatu międzynarodowego przyjętego w 1971 r., którego sygnatariuszami są 172 państwa, nazywane Państwami-Stronami.
Czym są mokradła?
- Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale badź okresowo nasycone lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki i tereny zalewowe. Do mokradeł nadbrzeznych należą solniska, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.
Dlaczego mokradła potrzebują naszej uwagi?
- Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od filtrowania i zaopatrywania w wodę, poprzez ochronę przed sztormami i powodziami, kończąc na podtrzymywaniu bioróżnorodności i magazynowaniu węgla. Od 1970 roku ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej.
Celem Światowego Dnia Mokradeł jest zwiększenie świadomości publicznej na temat znaczenia mokradeł oraz promocja działań, które doprowadzą do ich ochrony, odpowiedzialnego użytkowania i odtwarzania.
W Polsce ten dzień jest obchodzony od 2002 roku.