Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach  i młodzieży.

  Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć"  i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.

Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.

W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.

    W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.

Formy działalności Ośrodka:

  • zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,

  • wystawy okresowe,

  • prelekcje, konferencje, warsztaty,

  • organizacja konkursów,

  • edukacyjne imprezy plenerowe,

  •  współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

W ostatnią sobotę tj. 10 października w okolicach "Zielonej Sali" Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyła się kolejna edycja warsztatów dla rodzin pod hasłem „Drewno – surowiec doskonały”.

Mali i duzi uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się jakie przedmioty można stworzyć
z drewna oraz nauczyć się obsługi podstawowych narzędzi stolarskich dzięki fachowym poradom
i wsparciu pani Ani Bera z pracowni stolarskiej „Dzikie Dzieci” z Warszawy. Następnie, ograniczeni jedynie własną fantazją i czasem trwania warsztatów, mogli stworzyć zabawki według własnych pomysłów. A te były naprawdę przeróżne, co można zauważyć na zdjęciach poniżej.

Po ciepłym posiłku, nastąpiła druga część warsztatów i każdy zespół miał okazję złożyć budkę oraz karmnik dla ptaków. Dzięki tym konstrukcjom, rodziny będą mogły prowadzić obserwację zachowań ptaków w swoich okolicach – w zimę dokarmiać, a wiosną obserwować jak zasiedlają budki.

Nie zabrakło również stoiska prezentującego codzienną pracę leśników, na którym można było poznać tajniki codziennych obowiązków leśniczych i podleśniczych, zapoznać się z leśnymi wydawnictwami oraz nabić pamiątkowy numerek na plaster drewna.

Po ognisku z pieczeniem kiełbasek, warsztaty zakończyły się. Młodsi uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu, a całe rodziny pamiątkowe pakiety z gadżetami od Nadleśnictwa Kliniska. Wszystkie zespoły opuszczały warsztaty z własnoręcznie stworzonymi zabawkami i uśmiechami na ustach.

 

Tekst i zdjęcia: K.Cackowska