Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach  i młodzieży.

  Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć"  i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.

Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.

W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.

    W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.

Formy działalności Ośrodka:

  • zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,

  • wystawy okresowe,

  • prelekcje, konferencje, warsztaty,

  • organizacja konkursów,

  • edukacyjne imprezy plenerowe,

  •  współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg po Leśne Runo już za nami

Bieg po Leśne Runo już za nami

W sobotę 14 maja odbyła się już druga edycja edukacyjno-sportowej imprezy na orientację „Bieg po leśne runo” na trasach Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Kliniska. Tak jak poprzednio formuła wydarzenia była skierowana do grup rodzinnych. W tegorocznej edycji udział wzięło 10 drużyn.

W trakcie imprezy uczestnicy mieli za zadanie przejść daną trasę (zielona – 2,5km; niebieska -3 km; czarna - 4km) w odpowiednim limicie czasowym (120 minut) potwierdzając obecność na Punktach Kontrolnych, zlokalizowanych na mapach dostarczonych uczestnikom na starcie, ale to nie wszystko! Czekały na nich również zadania przygotowane przez leśników, a mianowicie rozpoznawanie gatunków drzew leśnych, motyli oraz ptaków.

Na mecie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek, a umilając sobie czas oczekiwania na pozostałe drużyny, można było skorzystać z przygotowanego stanowiska promocyjno-edukacyjnego, na którym czekały konkursy wiedzy o lesie, a także możliwość zapoznania się z pracą leśnika.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe drewniane medale oraz pakiety materiałów promocyjno-edukacyjnych i gadżety turystyczne. Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc z każdej trasy czekały nagrody, które z pewnością przydadzą się w trakcie pieszych wędrówek po leśnych ścieżkach oraz drewniane statuetki.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Kliniska, współorganizatorem Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.