Wydawca treści
organizacja
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie Ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność szkółki leśnej.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych i nietrwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań Ośrodka należy prowadzenie edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa, prowadzenie zagadnień z zakresu turystycznego zagospodarowania lasu oraz ochrony przyrody.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowi strażnik, bezpośrednio podległy komendantowi posterunku. Do zadań Posterunku należy również prowadzenie spraw ochrony informacji niejawnych, nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Szkółka leśna zajmuje się zbiorem i przechowywaniem nasion, ich wysiewem oraz hodowlą sadzonek niezbędnych do odnowień i zalesień w Nadleśnictwie Kliniska. Prowadzi także sprzedaż sadzonek na zewnątrz.
Ośrodek Hodowli Zwierzyny podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Do zadań Ośrodka należy nadzór i koordynacja prac związanych z zagroda pokazowa muflona i konika polskiego, całokształt prac związanych z hodowlą rezerwatowa konika polskiego, prowadzenie gospodarki rolno-łąkowej, organizacja polowań.
Stan powierzchni leśnictw na dzień 01.01.2022 r.
Leśnictwo Jankowo
Leśnictwo Jankowo położone jest w północnej części Nadleśnictwa Kliniska. Graniczy bezpośrednio z miastem Goleniów oraz od strony północno zachodniej oraz wschodniej z rzeką Inną. W centralnej części terenu leśnictwa Jankowo znajduje się Goleniowski Park Przemysłowy. Przez leśnictwo Jankowo przebiega droga ekspresowa E-3 oraz linia kolejowa Szczecin - Świnoujście. W leśnictwie Jankowo występują w przewadze drzewostany sosnowe. Powierzchnia: 1848,17 ha.
Leśnictwo Zabrodzie
Leśnictwo Zabrodzie położone jest w północnej części Nadleśnictwa i praktycznie wkracza na tereny miejskie Goleniowa. Przy drodze do Goleniowa znajduje się budynek leśniczówki z końca XIX wieku oraz nowa leśniczówka, postawiona w roku 2005. Przy miejscowości Zabród znajduje się okazały dąb - pomnik przyrody. W leśnictwie Zabrodzie występują bogate drzewostany liściaste z przewagą buka, pełne uroczych zakątków. Powierzchnia: 1580,49ha.
Leśnictwo Rurzyca
Leśnictwo przylega granicą do jeziora Dąbskiego. Ze względu na urozmaiconą bogactwo awifauny teren leśnictwa zachęca turystycznie oraz do obserwacji ornitologicznej. Gatunkiem panującym jest sosna, domieszkowym głównie brzoza na siedliskach bogatszych lub silniej uwilgotnionych olcha, dąb oraz świerk. Powierzchnia: 1786,61 ha.
Leśnictwo Pucko
Leśnictwo Pucko leży w centralnej części Nadleśnictwa Kliniska, tworząc zwarty kompleks borów sosnowych. Gatunkiem panującym jest sosna, domieszkowym głównie brzoza oraz gatunki biocenotyczne. Osobliwościami przyrodniczymi są użytki ekologiczne na powierzchni 20,68ha w okolicach rzeki Iny. Powierzchnia: 1816,73 ha.
Leśnictwo Strumiany
Leśnictwo Strumiany położone jest w centralnej części Nadleśnictwa Kliniska. Dominują w nim drzewostany na siedliskach borowych. Na terenie lesnictwa Strumiany znajduje się zagroda hodowli rezerwatowej konika polskiego. Oprócz pięknej doliny rzeki Iny na obszarze leśnictwa znajduje się XIX-wieczny cmentarz poewangelicki. Powierzchnia 1953,83 ha.
Leśnictwo Załom
Leśnictwo Załom swoim zasięgiem obejmuje miejscowość Kliniska Wielkie. Część drzewostanów znajduje się w granicach miasta Szczecin. Na terenie leśnictwa znajdują się liczne pomniki przyrody m.in. aleja dębów szypułkowych, lipa drobnolistna „Anna". Na terenie leśnictwa znajduje się siedziba Nadleśnictwa Kliniska. Powierzchnia: 1828,88 ha.
Leśnictwo Poczernin
Leśnictwo Poczernin to najbardziej zróżnicowane pod względem siedlisk i gatunków panujących leśnictwo. Na terenie leśnictwa znajdują się strefy ochronne gatunków objętych ochroną strefową tj, bociana czarnego, bielika, kani rudej. Powierzchnia: 2004,65 ha
Leśnictwo Sowno
W leśnictwie Sowno dominuje sosna na siedliskach borowych. Okoliczne lasy są wyśmienitym miejscem do zbierania grzybów i jagód. Powierzchnia: 1921,74 ha.
Leśnictwo Wielgowo
Nazwa leśnictwa wywodzi się z osiedla Szczecina położonej we wschodniej części miasta. Osiedle jest otoczone przez lasy Puszczy Goleniowskiej. Gatunkiem panującym jest sosna, domieszkowym głównie brzoza oraz gatunki biocenotyczne. Powierzchnia: 1954,82 ha.
Leśnictwo Cisewo
Drzewostany w tym leśnictwie charakteryzują się dużym zróżnicowaniem gatunkowym. Granice leśnictwa w południowej części sięgają do Stargardu Szczecińskiego. Powierzchnia: 1968,90 ha.
Leśnictwo Niedźwiedź
W leśnictwie Niedźwiedź występują zróżnicowane drzewostany z przewagą sosny, buka, dębu. Ciekawe z przyrodniczego punktu widzenia są drzewostany bezpośrednio przylegające do jeziora Miedwie. Na obszarze leśnictwa znajduje się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Torfowisko Reptowo" – jest to największe torfowisko na Pomorzu. Powierzchnia: 1802,70 ha.
Leśnictwo Morawsko
Drzewostany bukowe to najpiękniejsze fragmenty lasów tego leśnictwa. Tylko przepływająca rzeka Płonia dzieli je od Puszczy Goleniowskiej. Oprócz buka występują tu zarówno bory sosnowe jak i lasy z dębem. Powierzchnia: 1562,46 ha.
Leśnictwo Bącznik
Leśnictwo rozciąga się wzdłuż przepięknie meandrującej rzeki Iny. Tak, jak w większości leśnictw dominuje w drzewostanie sosna, ale licznie występują także buk, dąb, brzoza, olsza. nad rzeka Iną przy trasie Kliniska-Stawno utworzono miejsce postoju pojazdów i miejsce odpoczynku wyposażone w urządzenia turystyczne. Na terenie leśnictwa Bącznik znajduje się Kwatera Myśliwska Łęsko, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie Zagroda pokazowa Konika polskiego. Powierzchnia: 1812,43ha.
Najnowsze aktualności
OGŁOSZENIE Sprzedaż Koni
OGŁOSZENIE Sprzedaż Koni
O G Ł O S Z E N I E
Skarb Państwa Nadleśnictwo Kliniska, Pucko 1, 72-123 Kliniska Wielkie, ogłasza sprzedaż bezprzetargową koni rasy Konik Polski z hodowli rezerwatowej prowadzonej przez Nadleśnictwo Kliniska:
Ogierki ur. w 2023 r. :
NIEPOKALANEK NK ur. 07.06 od Nugata NB po Nagaj P cena 2000 zł
TULIPAN NK ur. 10.04 od Tyrozya P po Nagaj P cena 2000 zł
NEMATANTUS NK ur. 18.04 od Niekreślanka NK po Litwor cena 2000 zł
Klaczki ur. w 2023 r. :
NOLINA NK ur. 09.06 od Nikandra NK po Litwor cena 3000zł
KRUSZYNA NK ur. 07.05 od Kosówka NK po Litwor cena 2500zł
ORLICZKA NK ur. 18.05 z odmianą od Ostnica NK po Litwor cena 2500zł
Ogierki ur. w 2022 r. :
NURZANIEC NK ur.18.03 .od Nugata NB po Nagaj P cena 3000zł
NASTROSZEK NK ur.06.05. od Nardia NK po Nagaj P cena 2500zł
Klaczka maści myszatej ur. w 2022 r.:
OGNICHA NK ur. 01.05 od Ostnica NK po Litwor cena 3000 zł
Ogierki ur. w 2021 r. :
NAGIETEK NK ur.25.06. od Naradka po Nokturn cena 3500zł
NAMULNIK NK ur.12.05. od Naliścica NK po Litwor cena 3500zł
NAGOSZ NK ur. 20.04 od Nikandra NK po Nokturn cena 3500zł
KASZTAN NK ur. 24.05 od Kosówka NK po Litwor cena 3500zł
Ogierek ur. w 2020 r. o małym wzroście (ok. 120 cm) :
KMINEK NK ur.29.06. od Kosówka NK po Litwor cena 2000zł
Ogierek ur. w 2020 r. :
NARCYZ NK ur.30.05. od Naliścica NK po Litwor cena 3500zł
Wszystkie konie przeznaczone do sprzedaży mają potwierdzone pochodzenie metodą badań genetycznych.
W sprzedaży mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani tj. osoby prawne i fizyczne.
Konie, będące przedmiotem sprzedaży, można oglądać po uzgodnieniu
telefonicznym z Panią Mają Łopato – tel. 515 927 347 oraz Magdaleną
Kysiak – 723 897 115 w zagrodzie Konika Polskiego Nadleśnictwa Kliniska.
Nabywca zobowiązany jest do zapłacenia ceny nabycia – przed
odbiorem zakupionego konia/koni lecz w terminie nie dłuższym niż
2 dni robocze od dnia deklaracji jego zakupu. Po tym czasie sprzedający
może zaoferować konia innemu nabywcy.
Wpłaty należy dokonać do kasy nadleśnictwa lub na podane poniżej konto:
Nadleśnictwo Kliniska,
Pucko 1, 72-123 Kliniska Wielkie BNP PARIBAS Bank Polska S.A.:
52 2030 0045 1110 0000 0055 6240
Po wpłaceniu całej należności za konia nabywca zobowiązany jest do
niezwłocznego jego odbioru własnym transportem i staraniem
(samodzielnym załadunkiem).