Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.

Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.

W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".

Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.

Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.

Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.

Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WITAJ WIOSNO

WITAJ WIOSNO

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, jednak wg klimatu rozwinie się ona w pełni, gdy średnie dobowe temperatury powietrza zaczną wahać się pomiędzy 5 a 15 °C.

Wiosenne spektakle możemy zauważyć już na niebie, tam rozpoczynają się toki kruków, bielików i jastrzębi. W tym właśnie okresie ptaki te składają jaja, z których na przełomie marca i kwietnia wyklują się młode pisklęta. Podczas spacerów, wśród zeszłorocznych liści można również zobaczyć białe przebiśniegi i żółte podbiały. Pojawienie się tych kwiatów jest dowodem na przegraną zimy.

Pośród pól i lasów, słychać dźwięki nawoływania żurawi. Wiosna jest okresem, kiedy licznie zaczynają wracać do naszego kraju. Ptaki te często wybierają brzegi jezior lub starorzeczy, które są niedostępne dla ludzi i drapieżników. Kończąca się zima to okres wzmożonej aktywności drobnej zwierzyny: gryzoni i mniejszych ptaków. Właśnie teraz wytrwale kompletują materiał do budowy gniazd: zbierają puch, źdźbła traw i drobne gałązki, a nawet trociny. Wiewiórki przygotowują dziuple, adaptują stare gniazda ptaków wypełniając je mchem i porostami, by wczesną wiosną już w spokoju cieszyć się przyjściem młodych na świat. Spacerując po lesie możemy zauważyć świeżo wykopane nory w zboczach wzgórz, które staną się domem borsuków, lisów i wilków. Mamy nadzieję, że wszystko co zostało wspomniane będzie powodem który zachęci Was do spacerów lub korzystania z innej formy aktywności fizycznej w naszych lasach słuchając śpiewu ptaków i rozkoszując się widokiem otaczającej Nas zieleni.

Tekst i foto: M.Bzdęga