Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.

Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.

W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".

Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.

Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.

Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.

Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

W ostatnią sobotę tj. 10 października w okolicach "Zielonej Sali" Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyła się kolejna edycja warsztatów dla rodzin pod hasłem „Drewno – surowiec doskonały”.

Mali i duzi uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się jakie przedmioty można stworzyć
z drewna oraz nauczyć się obsługi podstawowych narzędzi stolarskich dzięki fachowym poradom
i wsparciu pani Ani Bera z pracowni stolarskiej „Dzikie Dzieci” z Warszawy. Następnie, ograniczeni jedynie własną fantazją i czasem trwania warsztatów, mogli stworzyć zabawki według własnych pomysłów. A te były naprawdę przeróżne, co można zauważyć na zdjęciach poniżej.

Po ciepłym posiłku, nastąpiła druga część warsztatów i każdy zespół miał okazję złożyć budkę oraz karmnik dla ptaków. Dzięki tym konstrukcjom, rodziny będą mogły prowadzić obserwację zachowań ptaków w swoich okolicach – w zimę dokarmiać, a wiosną obserwować jak zasiedlają budki.

Nie zabrakło również stoiska prezentującego codzienną pracę leśników, na którym można było poznać tajniki codziennych obowiązków leśniczych i podleśniczych, zapoznać się z leśnymi wydawnictwami oraz nabić pamiątkowy numerek na plaster drewna.

Po ognisku z pieczeniem kiełbasek, warsztaty zakończyły się. Młodsi uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu, a całe rodziny pamiątkowe pakiety z gadżetami od Nadleśnictwa Kliniska. Wszystkie zespoły opuszczały warsztaty z własnoręcznie stworzonymi zabawkami i uśmiechami na ustach.

 

Tekst i zdjęcia: K.Cackowska